Wiadomości - Tworzywa sztuczne z kraju

UE bierze się za opodatkowanie tworzyw

24.07.2020
UE bierze się za opodatkowanie tworzyw

Rada Europejska w trakcie posiedzenia poświęconego unijnemu budżetowi przyjęła konkluzje związane z wprowadzeniem od 1 stycznia 2021 r. podatku od plastiku w wysokości 0,8 euro za kilogram tworzywa, które nie zostało poddane recyklingowi. Polski Związek Przetwórców Tworzyw Sztucznych krytykuje to rozwiązanie.

W przyjętym w ramach trwających aktualnie negocjacji unijnych dokumencie końcowym (final conslusions) znalazł się zapis (art. 146) o obowiązkowym wprowadzeniu przez wszystkie kraje członkowskie podatku od opakowań z tworzyw sztucznych nie poddanych recyklingowi w wysokości 0,8 euro za kilogram od roku 2021. Za jego przyjęciem opowiedziały się wszystkie kraje członkowskie, w tym Polska.

- Jest to wydarzenie dla naszej branży bez precedensu i informacja najgorsza z możliwych. Oznacza ona, że nowa danina będzie stanowiła od 25% do 80% produktu, co w oczywisty sposób wpłynie na nasze firmy i ich kondycję. W szczególny sposób dotknie to polskie podmioty z branży – mówi Robert Szyman, dyrektor generalny PZPTS.

W jego ocenie, Polska jako kraj nie dysponuje sprawnym systemem zbiórki, selekcji i przerobu odpadów z tworzyw, w tym opakowaniowych. W oczywisty sposób niższe koszty poniosą więc kraje, które takie systemy wdrożyły, jak np. Niemcy czy Holandia.

- Kraje rozwinięte uzyskają w ten sposób kolejną przewagę rozwojową, Polska zyskuje nową przeszkodę do pokonania na drodze do zrównania poziomu życia i stopnia rozwoju gospodarki. Podatek w zaproponowanej przez EU formule powoduje, że Polska będzie zmuszona wpłacać środki finansowe do unijnego budżetu, co pomniejszy skalę środków uzyskiwanych z Unii na rzecz naszego kraju.  W oczywisty sposób sprzeciwiamy się takiemu rozwiązaniu. Jako branża nie byliśmy w jakikolwiek  sposób konsultowani i przyjęte rozwiązanie jest dla nas nie do zaakceptowania. Przed nami  trudny okres, gdy polski rząd będzie  pracował nad szczegółowymi  rozwiązaniami w tej materii. Na dzisiaj nie wiemy jeszcze jakie one będą: czy wyłączone z niego będą opakowania przemysłowe, co może wydatnie wspomóc naszą branżę oraz  czy np. wyłączony z niego będzie papier łączony z tworzywami – dodaje Robert Szyman z PZPTS.

Wyświetlono: 693

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej