Wiadomości - Przemysł detergentowy z kraju

Tzw. zielone innowacje Unilevera na polskim rynku

04.09.2020

Unilever współpracuje z koncernem Evonik nad rozwojem tzw. zrównoważonych surowców, wpierających postulaty zielonej chemii. Jednocześnie koncern obniża zużycie tworzyw sztucznych, czego efekty widać na polskim rynku.

Celem współpracy Evonika i Unileveru jest transformacja sposobu wytwarzania środków czystości i produktów do prania. W ramach kooperacji trwa rozwijanie produkcji ramnolipidów, czyli odnawialnego i biodegradowalnego surfaktanta (związku chemicznego posiadającego zdolność zmieniania właściwości powierzchniowych cieczy, w której jest rozpuszczony). Rozwiązanie jest już stosowane w płynie do mycia naczyń Sunlight w Chile i Wietnamie. Z kolei w Tuticorin, w południowych Indiach, Unilever pozyskuje sodę kalcynowaną (składnik proszków do prania) wyprodukowaną przy użyciu pionierskiej technologii wychwytywania CO2. Soda kalcynowana jest wytwarzana z emisji CO2 generowanych w procesie produkcyjnym. Oczekuje się, że w ramach programu skala wykorzystania obu technologii znacząco wzrośnie.

- Nasze innowacje w zakresie zrównoważonego rozwoju są dostępne również na polskim rynku. Na przykład nasz Cif ecorefill, do produkcji którego wykorzystywane jest o 75% mniej tworzyw sztucznych w porównaniu do produkcji plastikowych butelek środków czyszczących, pozwolił globalnie, w ujęciu rocznym, zmniejszyć wykorzystanie plastiku o 171 ton. Ponadto, znaczna część naszych marek dostępnych w Polsce już teraz wykorzystuje w swoich produktach plastik pochodzący z recyklingu, np. Coccolino, Cif, Seventh Generation. Wierzę, że nasze inwestycje zaowocują następnymi rozwiązaniami, przybliżającymi nas do gospodarki wolnej od plastiku i opartej na zrównoważonym zarządzaniu produkcją –  komentuje Jean-Francois Etienne, General Manager Unilever w Polsce.

Wyświetlono: 1047

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej