Wiadomości - Tworzywa sztuczne z kraju

Tworzywa sztuczne w Wałbrzychu wciąż legalne

27.02.2020
Tworzywa sztuczne w Wałbrzychu wciąż legalne

Wojewoda Dolnośląski stwierdził nieważność uchwały podjętej przez Rade Miejską Wałbrzycha w sprawie ograniczenia stosowania oraz wyeliminowania niektórych jednorazowych wyrobów z tworzyw sztucznych.

Przypomnijmy, że wałbrzyscy radni, powołując się na unijną dyrektywę Single-Use Plastics, przegłosowali uchwałę, która na terenie wszystkich nieruchomości stanowiących własność Gminy Wałbrzych z dniem 21 marca 2020 r wprowadza zakaz posiadania, używania, udostępniania oraz sprzedaży produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, to jest pojemników na żywność i napoje, widelców, noży, łyżeczek, pałeczek, talerzy, słomek, mieszadełek. Bardzo ważnym elementem przyjętej uchwały było wprowadzenie na terenie całego miasta zakazu sprzedaży oraz udostępniania jednorazowych toreb na zakupy z tworzywa sztucznego. W ten sposób Wałbrzych miał stać się miastem „wolnym od plastiku”.

Uchwała została jednak zaskarżona do Wojewody Dolnośląskiego przez Polski Związek Przetwórców Tworzyw Sztucznych. Organizacja uznała, że mamy do czynienia zdrastycznym przykładem dyskryminacji przedsiębiorców i obywateli”. Wyraziła nadzieję, że wojewoda uchyli uchwałę. I tak właśnie się stało. Wojewoda uznał, że unijna dyrektywa nie mówi o zakazie użycia tworzyw tylko o ograniczeniu ich użycia. Stwierdził, iż „radykalizm uchwały Rady Miejskiej Wałbrzycha jest zbyt daleko idący. Można powiedzieć, że jest to uchwała nie tylko nieprawna, ale i nierealna”.

– Cieszymy się, że Wojewoda podzielił argumenty wyrażane przez stronę społeczną. Jako PZPTS, popieramy działania władz samorządowych, krajowych oraz wspólnotowych mające na celu wypracowanie konsensusu i efektywną ochronę środowiska. Konsekwentnie wskazujemy na potrzebę kompleksowego wzmocnienia systemu zarządzania odpadami i istotnego zwiększenia poziomu recyklingu, co pozwoli przyspieszyć proces przechodzenia na gospodarkę o obiegu zamkniętym w całym jej łańcuchu dostaw, uwzględniającym m.in. tworzywa sztuczne. To wyzwanie wymaga systemowych rozwiązań, a nie wyrywkowych, lokalnych mechanizmów, które wprowadzałyby chaos regulacyjny i niepewność obrotu gospodarczego – powiedział Robert Szyman, dyrektor generalny Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych.

Wyświetlono: 703

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej