Nowości - Tworzywa sztuczne ze świata

Tworzywa sztuczne podstawą dla Europejskiego Zielonego Ładu

27.03.2020
Tworzywa sztuczne podstawą dla Europejskiego Zielonego Ładu

Stowarzyszenie PlasticsEurope, będące głosem europejskiej branży producentów tworzyw sztucznych, przypomina, że materiały te mają wiele do zaoferowania w walce ze zmianami klimatu. W ocenie organizacji, Europa tylko wtedy odniesie sukces na forum globalnym, jeśli będzie kontynuować przemiany w kierunku gospodarki niskoemisyjnej, efektywnej surowcowo i realizującej założenia gospodarki obiegu zamkniętego. Innowacje możliwe dzięki tworzywom pozwolą zrealizować cele strategii zrównoważonego rozwoju, m.in. European Green Deal.

Tworzywa sztuczne, jako materiał, są kluczowym rozwiązaniem wspierającym trend renowacji w sektorze budowlanym. Będąc materiałami niskoemisyjnymi i umożliwiającymi ogromne oszczędności energii, tworzywa sztuczne są niezastąpione w realizowanej obecnie na szeroką skalę w Europie renowacji budynków. Izolacja z tworzyw sztucznych poprawia efektywność energetyczną obiektu, co pozytywnie wpływa na ochronę klimatu. Dzięki tej izolacji można zmniejszyć zapotrzebowanie na ogrzewanie aż o 80%. Izolacja z tworzywa oszczędza 250 razy więcej energii niż zużyto do jej wyprodukowania.

PlasticsEurope przywołuje także zalety tworzyw w transporcie. Części z tworzyw, dzięki temu, że są lekkie, w zdecydowany sposób przyczyniają się oszczędności paliwa, co bezpośrednio przekłada się na zmniejszenie emisji CO2 w najróżniejszych obszarach transportu, włączając w to elektromobilność. Elementy z tworzyw umożliwiają do 35% oszczędności paliwa, w porównaniu z elementami z innych materiałów.

Kolejna zaleta tworzyw to fakt, iż chronią one żywność. Straty żywności to jedno z największych wyzwań naszego społeczeństwa. Opakowania z tworzyw chronią żywność przed czynnikami zewnętrznymi – zniszczeniem, uszkodzeniem czy zepsuciem się produktów w drodze z pola na stół, a także zapewniają bezpieczeństwo higieniczne. Analizy wskazują, że jeśli żywność zapakujemy w materiał inny niż tworzywa, to łączna masa opakowania wzrośnie czterokrotnie, ponadto wzrośnie także ilość zmarnowanej żywności.

Tworzywa są tez niezbędne do produkcji lepszych opakowań. Masa opakowania z tworzywa w ciągu ostatnich 20 lat została zmniejszona o 35%. Lekkie opakowanie to także mniejsze obciążenie w transporcie i mniej ciężarówek potrzebnych do przewiezienia tej samej ilości produktu. To zaś umożliwia zmniejszenie wykorzystania energii w transporcie, redukcję emisji i obniżenie kosztów transportu.

Bez tworzyw nie byłaby tez możliwa transformacja sektora energetycznego. PlasticsEurope informuje, iż tworzywa gwarantują produkcję czystej energii odnawialnej. Zarówno rotory wiatraków, jak i panele fotowoltaiczne produkowane są z wykorzystaniem tych materiałów.

Wyświetlono: 2176

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej