Nowości - Tworzywa sztuczne z kraju

Tworzywa sztuczne: lepsze opakowania i większa oszczędność energii

04.11.2016
Tworzywa sztuczne: lepsze opakowania i większa oszczędność energii

Fundacja PlasticsEurope Polska przypomniała o zaletach przynoszonych przez tworzywa sztuczne. To choćby ułatwienia związane z pakowaniem wyrobów oraz pomoc w dziedzinie oszczędności energii.

Jak informuje PlasticsEurope Polska, połowa produktów na rynku UE chroniona jest właśnie przez opakowania wykonane z tworzyw sztucznych. Są one chętnie wykorzystywane przede wszystkim ze względu na cechy tworzyw: lekkość, wytrzymałość, różnorodność i wielofunkcyjność. To wszystko, w połączeniu z higieną, bezpieczeństwem i wygodą dla konsumentów, sprawiać ma, że popularność opakowań z tworzyw sztucznych jest tak duża. Co więcej niska masa takiego opakowania, w porównaniu z opakowaniami z innych materiałów, w prosty sposób przekłada się na mniejsze zużycie energii i surowców naturalnych na potrzeby transportu wyrobów. To z kolei pociąga za sobą mniejsze koszty.

Dzięki innowacyjnym technologiom znacznie zmniejszyło się zużycie surowców do produkcji opakowań. Jak przyznaje PlasticsEurope Polska, 15 lat temu opakowania były średnio o 30% cięższe niż dzisiaj. W efekcie znacznej redukcji uległ tzw. ślad środowiskowy opakowań. Do pozytywów zaliczyć trzeba również korzyści wynikające ze znacznego zmniejszenia strat i marnotrawienia żywności. Ponadto opakowania z tworzyw zapewniają barierę ochronną przed drobnoustrojami, wilgocią i promieniowaniem UV, zabezpieczają przed uszkodzeniami mechanicznymi i przedłużają świeżość produktów spożywczych.

Nieocenione jest tez znaczenie tworzyw sztucznych w kontekście działań zmierzających do podniesienia oszczędności energii, a co za tym idzie ochrony klimatu. Większe zużycie tworzyw przekłada się bowiem na większą oszczędność energii i mniejsze emisje gazów cieplarnianych. Dla bardzo wielu przypadków zastąpienie wyrobów z tworzyw wyrobami z innych materiałów spowodowałoby znaczne zwiększenie zużycia surowców kopalnych i wzrost emisji gazów cieplarnianych: masa wyrobów wzrosłaby prawie czterokrotnie. W całym cyklu życia tych wyrobów zużycie energii wzrosłoby o ponad 50%, a emisje gazów cieplarnianych o ponad 60%.

Przykłady te, jak argumentuje PlasticsEurope Polska, mają znaczenie w kontekście europejskiej polityki klimatycznej. Rolę tworzyw w osiąganiu celów zrównoważonego rozwoju szczególnie dobrze uwidacznia przykład budownictwa. W Europie 40% zużycia energii i emisji gazów cieplarnianych przypada na eksploatację budynków (w większości na ogrzewanie i chłodzenie). Dlatego renowacja starych obiektów, prowadząca do zmniejszenia zużycia energii oraz budowa efektywnych energetycznie nowych budynków to jedna z najlepszych dróg do oszczędzania zasobów i przeciwdziałania zmianom klimatu. Ze względu na swoje wyjątkowe właściwości, takie jak: trwałość, mała masa, dobre właściwości izolacyjne, odporność na korozję i wodę, łatwość formowania oraz opłacalność ekonomiczna, to właśnie tworzywa sztuczne są predestynowane do szerokiego stosowania w nowoczesnym zrównoważonym budownictwie.

Wyświetlono: 2176

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej