Nowości - Tworzywa sztuczne ze świata

Tworzywa sztuczne dla rozwoju elektromobilności

25.04.2019
Tworzywa sztuczne dla rozwoju elektromobilności

Evonik przekonuje, że rozwój w zakresie elektromobilności wymaga wysokowydajnych polimerów. I takie właśnie rozwiązania materiałowe niemiecki koncern stara się dostarczać.

Chłodzenie, niskie tarcie, izolacja elektryczna, szybkie ładowanie, bezpieczne przesyłanie danych - to wymagania, które już teraz odgrywają kluczową rolę w pojazdach elektrycznych i wciąż będą taką rolę odgrywać w tzw. autonomicznych samochodach przyszłości. Dla tych specyficznych wymagań Evonik oferuje rozwiązania w postaci wysokowydajnych polimerów na bazie poliamidu 12, PEEK i poliimidu.

Jak tłumaczą przedstawiciele firmy, pojazdy hybrydowe i w pełni elektryczne wymagają optymalnego chłodzenia i ogrzewania - innymi słowy, wysoce efektywne zarządzanie temperaturą jest potrzebne nie tylko w przypadku akumulatorów wysokiego napięcia, ale także innych istotnych komponentów wysokiego napięcia, takich jak silnik elektryczny, przetwornica lub falownik. Oprócz rur jednowarstwowych opartych na poliamidach 12 z rodziny Vestamid, Evonik opracował również wysoce wydajny wielowarstwowy system rur MLT 8000 do zastosowań w zarządzaniu ciepłem. Inne imponujące cechy tego rozwiązania, poza doskonałymi osiągami systemu, to łatwość formowania i niska waga, czyli podstawowe właściwości dla rozwoju nowych koncepcji pojazdów o dużym zasięgu elektrycznym. Poliamidy 12 z serii Vestamid nadają się również do stosowania z rurami w układzie klimatyzacji wnętrza pojazdu.

Ponieważ elektryfikacja samochodowa otwiera nowe obszary zastosowań wysokowydajnych polimerów w silnikach i układach napędowych, to specjalistyczne tworzywa sztuczne, takie jak Vestakeep (polieteroeteroketon, PEEK), P84 NT (poliimid) i Vestamid (poliamid 12), pozwalają producentom konstruować trwałe i precyzyjne komponenty. Mowa tutaj o łożyskach lub przekładniach, które są w stanie przenosić lub pochłaniać moc. Ich zastosowanie zmniejsza tarcie w celu wydajnego i długotrwałego użytkowania. Eliminują one również hałas i wibracje, zapewniając cichą jazdę.

Szybki czas ładowania jest kluczem do udanej elektromobilności. Nowe standardy pozwalają na ładowanie do 350 kW, co skraca czas ładowania do kilku minut - wymaga to jednak również odpowiednich materiałów dla budowy sprzętu. W tych zastosowaniach odporny na działanie ognia poliamid Vestamid 12 i wyjątkowo wytrzymały polieteroeteroketon Vestakeep nadają się do stosowania, jako izolacja kabli lub szyn zbiorczych w module akumulatora lub silniku elektrycznym oraz jako elementy wtykowe systemu ładowania wysokonapięciowego i systemu pokładowego.

W pojazdach wspomaganych i przyszłych pojazdach autonomicznych komunikacja między systemami będzie się wiązała z dużymi ilościami danych. Polimerowe włókna światłowodowe umożliwiają szybki i bezpieczny transfer danych. Evonik oferuje materiały zarówno na rdzeń optyczny tych kabli, jak i na ich bezpieczne powłoki ochronne.

Wyświetlono: 1413

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej