Wiadomości - Tworzywa sztuczne ze świata

Tworzywa: Podwyżki cen i przestoje w produkcji

04.01.2013

Początek roku od dawna obfitował w światowej branży tworzyw sztucznych w podwyżki cen surowców i przestojów w pracy fabryk. Tym razem jednak aż takiej jednomyślności w podnoszeniu cen nie było.

Z nowym rokiem ceny podnoszą liczący się dostawcy poliolefin, ale równie dobrze znaleźć można tych, którzy o podwyżkach milczą.

Dow Europe poinformował o wzrostach cen dla wszystkich gatunków swoich polietylenów niskiej gęstości, liniowych polietylenów niskiej gęstości oraz polietylenów wysokiej gęstości. Wszystkie te tworzywa zdrożeją o 160 euro za tonę. Drożej będzie także w firmie Borealis. Koncern podniósł ceny dla polietylenów o 100 euro za tonę oraz dla polipropylenu o 75 euro za tonę.

- Ta decyzja opiera się na analizie sytuacji rynkowej, która od kilku miesięcy jest taka, że musieliśmy zareagować - wyjaśnia Alfred Stern, wiceprezes Borealis.

Kilku innych wiodących przedstawicieli grona poliolefinowych producentów, np. LyondellBasell cen jednak nie podnosi. Także przetwórcy są zdania nie ma powodu do wzrostu cen w 2013 r., ze względu na bardzo trudne warunki ekonomiczne europejskich gospodarek. Niektórzy wręcz nieśmiało przewidują obniżki.

Pierwsze tygodnie nowego roku to także przestoje, szczególnie w rejonie Zatoki Perskiej. Spółka Borouge poinformowała o planach zamknięcie swojego drugiego kompleksu produkcyjnego o mocach produkcyjnych dla polietylenu rzędu 540 tys. ton rocznie i polipropylenu rzędu 800 tys. t/r. Pierwsze zamknięcie instalacji tej spółki miało miejsce w grudniu i było spowodowane koniecznością przeprowadzenia prac konserwacyjnych.

Także saudyjski PetroRabigh zamknie kompleks wytwórczy dla LLDPE o mocach 600 tys. ton w skali roku. Dodatkowo nadal zamknięty w związku z pracami konserwacyjnymi jest kompleks produkcyjny koncernu Saudi Polymers.

Wyświetlono: 1433

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej