Wiadomości - Tworzywa sztuczne z kraju

Trudna sytuacja surowcowa determinuje wyniki wiodącego przetwórcy tworzyw

20.08.2019

Grupa Ergis, lider przetwórstwa tworzyw sztucznych w Europie Środkowo–Wschodniej, opublikowała wstępne wyniki po pierwszej połowie 2019 r. Są one pewnego rodzaju odbiciem sytuacji panującej w krajowym przetwórstwie tworzyw sztucznych.

W pierwszej połowie br. Grupa Ergis wypracowała sprzedaż o 1,4% wyższą niż w analogicznym okresie roku 2018, natomiast zysk operacyjny oraz inne wskaźniki rentowności uległy obniżeniu. Jedną z przyczyn pogorszenia wyników były trudności na rynku twardych folii i laminatów do żywności.

Podstawowym problemem  jest niekorzystna relacja cen surowców z recyklatów do z cen surowców pierwotnych (PET dziewiczy) oraz nadprodukcja tworzywowych opakowań do żywności.  W pierwszej połowie 2019 r. zysk EBITDA wygenerowany na sprzedaży opakowań do żywności  był o ponad 20% niższy niż w tym samym okresie roku poprzedniego.   

Pomimo wzrostu przychodów ze sprzedaży o 2,3%, zysk EBITDA zrealizowany na sprzedaży folii stretch był niższy o 12,3% w porównaniu z pierwszym półroczem 2018 r. Podstawowym powodem spadku rentowności w tym sektorze jest nasilenie konkurencji, wynikające ze spadku popytu w wielu branżach. 

- Pomimo wzrostu naszej sprzedaży o 1,4%, obniżeniu uległ zysk operacyjny oraz inne wskaźniki rentowności, na co wpływ miała niekorzystna sytuacja cenowa surowców na rynku twardych folii i laminatów do żywności, a także nasilenie konkurencji wynikające ze spadku popytu.  Pierwsza połowa 2019 roku przyniosła natomiast satysfakcjonujące wyniki co do wysokości zysku EBITDA osiągniętego na sprzedaży taśm PET oraz płatków PET – powiedział Tadeusz Nowicki, Prezes Grupy Ergis. 

Przychody ze sprzedaży Grupy w okresie styczeń – czerwiec 2019 r. wyniosły 403,91 mln zł. Zysk netto sięgnął kwoty 8,02 mln zł.

Wyświetlono: 800

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej