Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

Trudna sytuacja na rynku polioli polieterowych

07.10.2019

PCC Rokita martwi się, iż na rynku piany elastycznej, który jest największym konsumentem wytwarzanych przez spółkę polioli polieterowych, dominuje niespotykana od lat stagnacja i to zarówno w branży meblarskiej, jak i motoryzacyjnej. Dodatkowo duża rynkowa dostępność polioli polieterowych, związana z intensywnym napływem towarów z saudyjskiego kompleksu Sadara, powoduje zniżkowy trend cenowy całego portfela polioli polieterowych.

PCC Rokita dowodzi, iż w ostatnich miesiącach mamy do czynienia z najtrudniejszą od lat sytuacją rynkową w obszarze polioli polieterowych. Wzrostowi rynkowych cen propylenu, z którego wytwarzany jest tlenek propylenu, główny surowiec do produkcji polioli, towarzyszą bardzo niekorzystne tendencje spadkowe cen polioli. Tym samym utrzymujący się wzrost kosztów surowców przy jednocześnie spadających cenach na poliole potęguje tempo spadku rentowności na produktach wytwarzanych przez PCC Rokita.

Ponadto od początku tego roku rynek zmaga się z dalszymi spadkami cen TDI, drugiego głównego surowca do produkcji pianek poliuretanowych, których zasadniczym składnikiem są poliole. Ta sytuacja korzystnie wpływała na cenę samej piany elastycznej. Spadek cen TDI był na tyle istotny, że po dwóch latach rekordowo wysokich cen TDI materace poliuretanowe ponownie mają możliwość skutecznego kosztowego konkurowania z materacami produkowanymi przy wykorzystaniu alternatywnych technologii. Utrzymanie trendu daje szansę w dłuższym okresie na zwiększenie konsumpcji piany elastycznej, także tej o wyższej jakości, do produkcji której dostarczane są poliole.

Wyświetlono: 523

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej