Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

Trudna sytuacja na rynku mocznika

08.07.2014

Na światowym rynku mocznika mamy do czynienia z zaostrzającą się konkurencją – wynika z raportu analitycznego analityków Domu Maklerskiego PKO BP poświęconego Grupie Azoty.

W ocenie DM PKO BP, globalna sytuacja na rynku nawozów nie kształtuje się korzystnie. W przypadku nawozów azotowych ciąży nadpodaż produktów w połączeniu ze słabym popytem, co wywołuje trend spadkowy notowań nawozów azotowych. Dodatkowy czynnik osłabiający pozycję producentów to właśnie wysoki poziom zapasów mocznika w Indiach i Chinach, które to przygotowują się do wzrostu eksportu na skutek obniżenia cła eksportowego na wywóz mocznika począwszy od 1 lipca br.

Rynkowi mocznika nie pomaga także rosnący poziom mocy produkcyjnych w Chinach, co wpłynęło na zmianę dotychczasowej polityki eksportowej rządu chińskiego. Ponieważ rynek wewnętrzny Chin staje się coraz bardziej zbilansowany, to tamtejszy rząd zdecydował się na znaczące obniżenie taryf celnych w zakresie eksportu mocznika w stosunku do 2013 r. W okresie sezonowego wzrostu popytu na mocznik, czyli pomiędzy styczniem a czerwcem cło eksportowe ma wynosić 15% plus CNY 40/tonę (ok. 6,6 USD/tonę), natomiast poza sezonem, czyli pomiędzy lipcem a październikiem wyniesie tylko CNY 40/tonę.

W ocenie DM PKO BP, wzrost tańszego eksportu mocznika z Chin w połączeniu ze słabszym popytem na nawozy będzie istotnym czynnikiem wpływającym na obniżenie notowań mocznika na rynku światowym. Trend ten daje się zaobserwować już od marca br., kiedy to ceny mocznika systematycznie spadają.

„W ostatnich latach Chiny z importera netto stały się eksporterem netto w przypadku mocznika, co bez wątpienia wpływa na światowy bilans popytu i podaży powodując przetasowania pomiędzy globalnymi graczami na rynku mocznika oraz pojawienie się presji cenowej. Zgodnie z prognozami International Fertilizer Industry Association nadpodaż mocy produkcyjnych nawozów azotowych na świecie zacznie stopniowo rosnąć począwszy od 2015 r.” – czytamy w raporcie.

W przypadku produkcji mocznika w okresie 2014-2018 ma powstać 60 nowych instalacji, z czego 25 będzie zlokalizowanych w Chinach. Globalna podaż mocy produkcyjnych mocznika ma wzrosnąć o 41 mln do poziomu 245 mln ton w okresie 2013-2018. Oznacza to średnioroczny wzrost mocy rzędu 3%. Największy przyrost mocy netto będzie miał miejsce w krajach azjatyckich (prawie 36% udziału), potem kolejno w Afryce (22% udziału) oraz w Ameryce Północnej (13% udziału).

Wyświetlono: 2088

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej