Wiadomości - Tworzywa sztuczne ze świata

Trinseo wspiera recykling polistyrenu

17.12.2019

Firma Trinseo, będąca producentem polistyrenu, realizuje inwestycję w zakresie tzw. depolimeryzacji polistyrenu, w ramach której możliwe będzie przetwarzanie 50 ton poużytkowego surowca polistyrenowego dziennie. Obiekt taki zostanie zbudowany w Europie,]. W tej chwili jego lokalizacja jest jeszcze nieznana.

Jak wyjaśniają władze spółki, depolimeryzacja polistyrenu polega na wykorzystaniu odpadów polistyrenu i zawracaniu ich ponownie do oryginalnego monomeru styrenu, przeznaczonego do zastosowania w nowych aplikacjach użytkowych. Jednocześnie firma zapowiedziała, że chce zaoferować swoim odbiorcom tworzywo z 30% zawartością recyklatu, tak by można było z takiego polistyrenu wytwarzać nowe opakowania. Spółka została też członkiem założycielem Styrenics Circular Solutions (SCS), czyli konsorcjum, które bada nowe metody recyklingu polistyrenu.

Trinseo od dziesięcioleci jest kluczowym dostawcą dla światowego przemysłu opakowań. Oferuje wysokoudarowe polistyreny do stosowania w opakowaniach dla mleczarni, gastronomii, produktów mrożonych. Dlatego też chcąc przyspieszyć prace nad lepszym zastosowaniem polistyrenu w modelu gospodarki o obiegu zamkniętym, Trinseo ogłosił współpracę z INEOS Styrolution i Agilyx w celu budowy pierwszego w Europie zakładu recyklingu chemicznego dla polistyrenu o mocach 50 ton dziennie. Poużytkowy polistyren ma notować w ocenie zainteresowanych stron wyjątkowo duży popyt.

Agilyx to wiodący producent technologii recyklingu chemicznego tworzyw sztucznych. Firma przeprowadziła już testy, w ramach których oceniała skład surowca odpadowego i z powodzeniem poddała go recyklingowi z powrotem do oryginalnego ciekłego monomeru, stosując własną technologię depolimeryzacji. Analiza wykazała, że polistyren posiada wyjątkową zdolność do pełnego recyklingu.

Trinseo to firma z siedzibą w Stanach Zjednoczonych. W 2018 r. zanotowała 4,6 mld euro przychodów. Zatrudnia 2,5 tys. osób. Produkuje tworzywa sztuczne (m.in. polistyren i tworzywa konstrudkyjne), ale też kauczuk, spoiwa lateksowe. Posiada 16 fabryk na całym świecie.

Wyświetlono: 779

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej