Artykuły - Przemysł opakowaniowy

Trendy na rynku opakowań detergentowych

05.04.2018
Autor: Justyna Kierzkowska-Grzyb, Aniflex Sp.j. Głowacka i Wspólnicy
Trendy na rynku opakowań detergentowych

Opakowanie stanowi niezwykle istotny element każdego produktu, pozwalający nie tylko odróżnić poszczególne marki i ich właściwości czy funkcje, ale także kreowanie zamierzonego i precyzyjnie zaplanowanego wizerunku marki.

Czy w każdej branży „opakowanie sprzedaje produkt”? Badania pokazują, że w pewnych sektorach jest to znacznie bardziej istotny element niż w innych. Mówiąc o trendach w projektowaniu etykiet i opakowań dla branży artykułów chemii gospodarczej, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na trzy aspekty: „czystość etykiety”, ekoodpowiedzialność oraz personalizację.

Robiąc przegląd komunikatów wysyłanych przez producentów chemii gospodarczej, można odnieść wrażenie, że komunikację marketingową zdominowały trzy określenia: czystość, świeżość i połysk. Czy jednak rzeczywiście same słowa wystarczą? Wielu specjalistów uważa, że nie. Co więcej twierdzą oni, że dla prawidłowego i pełnego zobrazowania wskazanych wartości konieczne jest opracowanie skutecznej strategii produktu i jego opakowania. Producenci detergentów coraz częściej zdają sobie sprawę z tego, że sukces rynkowy danego produktu (marki) uzależniony jest w dużej mierze od spójności przyjętych strategii.

Prosty przekaz

Doskonałym przykładem połączenia świadomości marketingowej z obowiązującymi trendami jest marka ekologicznych środków czystości Better Life, zaprojektowana przez agencję Atomicdust. Projekt graficzny etykiety odzwierciedla niejako skład produktów, które z założenia mają być bardziej przyjazne dla skóry, zachowując przy tym właściwości czyszczące. Projektanci posługując się tzw. flat designem, czyli stylem projektowania opartym na ograniczeniu liczby kolorów i kształtów oraz na wyeliminowaniu takich elementów, jak cieniowanie czy gradienty, stworzyli charakterystyczny przekaz spójny z identyfikacją i strategią marki.

Użycie minimalistycznych form w projektowaniu graficznym opakowań w związku z „ograniczeniem” składu produktu nie jest niczym nowym. Za przykład może posłużyć Pepsi Raw, produkowana (jak pisał producent) wyłącznie z naturalnych składników, m.in. wyciągu z jabłek, karmelu, liści kawowych, kwasu winowego występującego w winogronach, gumy arabskiej z drzewa akacji, cukru trzcinowego i wody gazowanej. Zmiana składu napoju połączona została ze zmianą identyfikacji wizualnej; opakowanie Pepsi Raw zyskało „znacznie uproszczoną formę”. Cała kampania zapoczątkowana została w 2008 roku; „adaptacja” rozwiązań międzynarodowego koncernu trwała zatem kilka lat (choć należy przy tym zauważyć, że nie była to jedyna kampania tego typu na rynku).

Wyświetlono: 1887

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej