Artykuły - Tworzywa sztuczne

Trendy kolorystyczne na rynku tworzyw sztucznych: czego spodziewać się w 2018 r.?

01.02.2018
Autor: Dominik Wójcicki
Trendy kolorystyczne na rynku tworzyw sztucznych: czego spodziewać się w 2018 r.?

Producenci koncentratów barwiących do tworzyw sztucznych próbują ustalić, jakie trendy kolorystyczne będą dominowały na rynku w obecnym roku.

Kolor odgrywa jedną z podstawowych ról w stylizacji produktów powstających z tworzyw sztucznych. Stąd też oferta producentów masterbaczy (koncentratów barwiących) stanowi nieodzowne uzupełnienie rynku przetwórstwa polimerów. Ponieważ jednak przedsiębiorstwa oferujące masterbacze są specjalistami w dziedzinie formułowania i produkcji koloru, optymalizacji termoplastów, to nie są podmiotami odpowiadającymi za kreowanie designu. Z tego względu kluczową formą aktywności – obok prac nad indywidualnym ustawianiem kolorów z uwzględnieniem specyficznych dla klienta wymagań handlowych i specyfikacji technicznych – jest również reagowanie na sygnały płynące od designerów. Kolor powinien bowiem nie tylko zapewniać trwałość produktu, podnosić jego bezpieczeństwo, ale też odpowiadać aktualnym emocjom konsumentów.

Każdego roku najwięksi producenci masterbaczy przygotowują zatem kolekcje kolorystyczne, którymi starają się zainspirować przetwórców tworzyw sztucznych oraz wpłynąć na wystrój sklepowych półek i wystaw pod względem dominujących na nim barw. To w jakim stopniu się to im udaje jest już rzeczą dyskusyjną. Z jednej strony światowe koncerny chętnie promują swoje katalogi kolorów, z drugiej praktyka rynkowa jest często zupełnie inna i nie związana z marketingowymi działaniami producentów masterbaczy.

Kształtowanie trendów kolorystycznych

Można ostrożnie założyć, iż międzynarodowe korporacje mają pewien wpływ na kształtowanie trendów kolorystycznych. Przekonuje o tym choćby szwajcarski Clariant, który już od kilku lat prezentuje specjalną kolekcję kolorów przygotowaną przez powołany w tym celu międzynarodowy zespół specjalistów z centrów projektowania i technologii Clariant ColorWorks. Także w 2017 r. dokonał on analizy najciekawszych trendów odnoszących się do postaw społecznych w wymiarze globalnym i na tej podstawie przygotował prognozę preferencji kolorystycznych, które powinny obowiązywać w bieżącym roku. Ich praca to próba opowiedzenia, w jaki sposób postawy konsumenckie można odnieść do kolorów, a następnie w jaki sposób te kolory mogą być stosowane w przemyśle, m.in. motoryzacyjnym, tekstylnym, AGD.

Na 2018 r. trendsetterzy z Clarianta zidentyfikowali tendencje odzwierciedlające m.in. nadmierne uczucie smutku, strachu i nieufności do świata. Ten melancholijny nastrój ma się przejawiać w tym, iż kolory nadchodzących 12 miesięcy powinny być stonowane i raczej szare. Jednocześnie, obok tej postawy, dostrzec można także potrzebę rozwiązania przywołanego problemu. W ocenie szwajcarskiej firmy istnieje chęć przetrwania tego niesprzyjającego okresu, rodząca ostrożny optymizm. Ludzie mogą się zmienić, a ich sytuacja ulec poprawie. To z kolei znajduje odbicie w propozycji uwzględniającej ciepłe kolory, organiczne, pełne nadziei.

Na podstawie tych psychologicznych założeń powstał katalog kolorów ColorForward 2018, który obejmuje 20 barw pogrupowanych w cztery grupy tematyczne.

Pierwsza z nich o nazwie Nowmorrow (gra słów: new tommorow, nowe jutro) opiera się na przekonaniu, że obecny świat jest zły, ale jego zmiana jest możliwa. Nie nastąpi to jednak wysiłkiem rządów, ani wielkich organizacji, ale dzięki oddolnym ludzkim inicjatywom. Podstawą tej grupy kolorystycznej są brązowa zieleń, określana przez Clariant jako „najbrzydszy kolor świata”.

Druga grupa kolorów nosi nazwę LongitudeLatitudeAltitude, co odnosi się do pojęć szerokości oraz długości geograficznej i oznacza, że coraz więcej osób to obywatele świata, bez jednego domu i miejsca, z którym się identyfikują. Ich losy unaocznia kolor purpurowej fuksji, czyli połączenia barwy niebieskiej i czerwonej w równych proporcjach. Fuksja jest jaśniejszą odmianą koloru purpurowego. Inne kolory tej grupy to ciepła żółć prawie wpadająca w pomarańcz oraz odcień niebieskoszary.

Wyświetlono: 2986

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej