Artykuły - Przemysł opakowaniowy

Trendy kolorystyczne na 2013 r. w branży koncentratów barwiących

21.02.2013
Trendy kolorystyczne na 2013 r. w branży koncentratów barwiących

Jakie trendy kolorystyczne dominować będą w sektorze tworzyw sztucznych w bieżącym roku? Producenci koncentratów przygotowali swoje własne propozycje Wspólnego mianownika w strategii czołowych firm dostarczających na rodzimy rynek koncentraty barwiące znaleźć jednak nie sposób. Z jednej strony to dobrze, bo nic tak ożywczo nie wpływa na branżę, jak jej różnorodność. Z drugiej zaś, w tej sytuacji zdecydowanie trudniej wychwycić jakiekolwiek branżowe tendencje.

Różnice zaczynają być widoczne przy odpowiedzi na pytanie o rolę firm dostarczających masterbacze. Przedstawiciele niektórych z nich twierdzą, że zaoferują dokładnie to, czego oczekiwać od nich będą odbiorcy ich produktów. Inne firmy opracowały z kolei specjalne i autorskie projekty kolorystyczne, którymi starają się zainspirować kontrahentów i tym samym wpłynąć na kształt sektora. Jest to bardzo istotna kwestia, bo, według badań marketingowych, ponad 80% komunikacji wizualnej ma związek z kolorem i jego postrzeganiem.

– Jako producent koncentratów wykonywanych głównie na zamówienie mamy bardzo ograniczony wpływ na kreowanie rynku i tego, co jest na nim popularne – mówi Andrzej Fila z firmy A. Schulman.

– Jesteśmy firmą, która produkuje koncentraty barwiące na zamówienie, więc nawet nie będziemy próbowali określać nowych trendów. To jest rola innych gałęzi przemysłu – wtóruje mu Adam Drążek, prezes Lifocolor Farbplast.

Zdaniem przedstawiciela A. Schulman największą rolę w wyznaczaniu trendów przyszłości mają producenci kosmetyków. To oni ustalają kolorystykę panującą w danym okresie. – Przyjęło się, że inspiracją jest to, co dzieje się w przemyśle francuskim. Przemysł opakowaniowy jest nad Sekwaną bardzo mocny i pełni rolę tzw. trendsettera. Były okresy, że takie standardy wyznaczał Londyn czy Nowy Jork, ale obecnie znów jest to Paryż. W Polsce rozwiązania przyjmowane są z mniej więcej rocznym opóźnieniem, zatem w 2013 r. królować będzie to, co we Francji było modne rok temu – przekonuje Andrzej Fila.

– W branży drobnego AGD dominują mocne, zdecydowane kolory, czyli żywe pomarańcze, czerwienie, róże. Ponadto wraca moda na kolory morskie, fiolety i turkusy. W branży kosmetycznej popularne są natomiast kolory metaliczne i perłowe. Niezmiennie dużym powodzeniem cieszą się różne odcienie szarości, a także brązy i beże przeznaczone dla przemysłu meblowego. Jednocześnie spada zainteresowanie jasnymi kolorami różowymi – mówi Agata Wróblewicz, kierownik biura handlowego spółki West.

Trendem kolorystycznym wg Andrzeja Fili jest na 2013 rok biel. – Bieżący rok to ciągłe umacnianie pozycji bieli. Już w ubiegłym roku wzrosło użycie białych koncentratów – obecnie się to jeszcze nasili. Wskaźnikiem mody na kolory jest przemysł samochodowy. A 2012 r. rok to wzrastająca sprzedaż aut właśnie w tym kolorze.

 

 

 

Potwierdza to najnowsza publikacja koncernu DuPont dotycząca najchętniej stosowanych kolorów w branży automotive. Kolory biały i perłowy drugi rok z rzędu przewodzą w rankingu popularności samochodowych barw. Osiągnęły 23% udział w światowym rynku. – W ciągu ostatniej dekady biel stała się powszechnie wykorzystywana także przy produkcji innych produktów konsumenckich. W tym czasie jej popularność zarysowała się wyraźnie we wszystkich segmentach pojazdów, choć pierwotnie był to popularniejszy kolor w segmencie samochodów ciężarowych. Wzrost atrakcyjności bieli dla konsumentów spowodował powszechne wykorzystywanie tego koloru również w produkcji samochodów z segmentów luksusowych – czytamy w analizie DuPont.

Zdaniem przedstawiciela A. Schulman popularne w tym roku będzie także stosowanie kolorów perłowych w produkcji opakowań kosmetycznych do szamponów czy kremów. Wprawdzie ich uzyskanie jest kosztowne i trudne, to jednak oferenci kosmetyków (szczególnie tych z wyższej półki) bardzo je sobie upodobali. W 2013 r. trend ten powinien się utrzymywać, tym bardziej, że możliwe do uzyskania są tu bardzo interesujące odcienie: pomarańczowy, róż, błękit.

Innego zdania jest prezes Lifocolor Farbplast: – Rocznie produkujemy barwniki w co najmniej 800 odcieniach i na pewno jak zawsze silną pozycję będą miały w tym roku czerwienie, błękity i zielenie. W ostatnich latach mocno zaznacza się także tendencja do stosowania tzw. kolorów ekologicznych, czyli kolorów ziemi – brązów, szarości. Zanim nastał taki trend, to pięć lat temu dominowały kolory tęczy i pastelowe. Jeszcze wcześniej prym wiodły kolory metaliczne, które miały odzwierciedlać nowoczesność i pokazywać postęp techniki.

Zdaniem Adama Drążka dobór odpowiedniego koloru jest zależny od sektora przemysłu i roli, jaką dany produkt w nim pełni. W branży np. kosmetycznej zadaniem opakowania jest wyróżnienie danego produktu.

– W tym sektorze dominują opakowania z efektem połyskiwania, błyszczące, metaliczne, perłowe i interferencyjne, które można łączyć z pigmentami barwiącymi, otrzymując w ten sposób różnorodne i nieograniczone możliwości projektowania wyrobów – tłumaczy Adam Drążek. – Z kolei jako dostawca masterbaczy dla artykułów gospodarstwa domowego będziemy głównie oferować kolory zielone i szare, bo takie jest życzenie naszego głównego odbiorcy, czyli firmy Zelmer. By zorientować się w kolorystyce na dany rok należy obserwować rynek farb i lakierów, bo to on w największej mierze wytycza obowiązujące normy. Jest to widoczne chociażby w odniesieniu do barwników dostarczanych dla przemysłu meblarskiego. Zachowanie określonych, niewielkich tolerancji w różnicy koloru w produkcji szarych koncentratów barwiących stanowi podstawowy warunek wytwarzania wysokiej jakości wyrobów w branży meblowej – podsumowuje prezes Lifocolor Farbplast.


CAŁY ARTYKUŁ ZNAJDĄ PAŃSTWO W NR 1/2013 "CHEMII I BIZNESU". ZAPRASZAMY.


Wyświetlono: 4283

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej