Artykuły - Przemysł kosmetyczny

Trendy azjatyckie w europejskim przemyśle kosmetycznym

27.03.2019
Autor: Joanna Igielska-Kalwat, Wyższa Szkoła Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu
Trendy azjatyckie w europejskim przemyśle kosmetycznym

W ostatniej dekadzie obserwuje się gwałtowny wzrost popularności azjatyckich produktów do pielęgnacji skóry i włosów, jak również kosmetyków kolorowych.

Wprowadzenie

Azjatycki rynek kosmetyczny rozwija się w zawrotnym tempie. Jest również najbardziej innowacyjnym pod względem technologicznym. Producenci kosmetyków prześcigają się w wymyślaniu nowych produktów i wykorzystywaniu innowacyjnych składników aktywnych, tak by sprostać oczekiwaniom bardzo wymagających w kwestii urody i pielęgnacji kobiet. Firmy azjatyckie są również prekursorami nowych form fizykochemicznych, które stosowane są w kosmetykach.

W swoich produktach Azjaci stosują wiele egzotycznych dla Europejczyków rozwiązań, m.in. ekstrakt z kolendry, olejek z nasion konopi, olej Neem, żeń-szeń indyjski, algi filipińskie, ekstrakt z zielonej herbaty, ekstrakt z wąkrotki azjatyckiej, wyciąg z cytryńca chińskiego, roślinny kolagen, czyli kwas poliglutaminowy, ekstrakt z nasion kardamonu cejlońskiego, wyciąg z hibiscusa ketmia oraz wiele innych substancji aktywnych. Producenci wykorzystują również ekstrakty z takich owoców, jak mango, gorzka pomarańcza, banany, brzoskwinie oraz morele.

Koncerny kosmetyczne wprowadzają na rynek azjatycki, a następnie europejski nietypowe składniki aktywne, jak na przykład: śluz ze ślimaka (śluz ten ma udowodnione silne działanie regeneracyjne i nawilżające), jad pszczeli (aptitoksyna – charakteryzuje się silnym efektem natychmiastowego liftingu) oraz wyciąg z gniazd ptasich, który dostarcza skórze dużą dawkę składników odżywczych, widocznie poprawiając jej ogólną kondycję.

Europejskie i azjatyckie podejście do urody

Pielęgnacja ciała, twarzy oraz włosów w kulturze azjatyckiej znana jest już od tysięcy lat. Substancje aktywne wykorzystywano już w Ajurweda (ayurveda), co oznacza „wiedza życia”, bądź „sztuka życia”. Jest to sanskrycki termin, gdzie „ajus” oznacza życie, a „veda” wiedzę, mądrość – „wiedza o zdrowym życiu”. Ajurweda to najstarszy na świecie system medyczny, wywodzący się ze starożytnych Indii. Powstał ponad sześć tysięcy lat temu. Ajurweda znana i praktykowana była w czasach życia Mistrza Kryszny. Wiedza wykorzystywana w Ajurweda opiera się na założeniu, że we wszystkim, co istnieje występuje energia, a choroby biorą się z zachwiania równowagi energetycznej ciała. Kosmetyki azjatyckie nawiązują do natury, jednak producenci wykorzystują również składniki syntetyczne, jeśli charakteryzują się one cennymi właściwościami.

Wyświetlono: 964

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej