Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

Total ukończył inwestycję o wartości 1 mld euro

08.01.2018

Total Petrochemicals zainaugurował w belgijskiej Antwerpii działanie swoich nowych jednostek produkcyjnych w obszarze rafineryjno – petrochemicznym. Tym samym koncern zakończył wielki projekt inwestycyjny, trwający w parku chemicznym w Antwerpii od 2013 r.

Finalizacja programu o wartości ponad 1 mld euro oznacza pełne oddanie do użytku jednej z największych i najnowocześniejszych platform rafineryjno – petrochemicznych w Europie, o wysokim stopniu integracji produktowej. W oczywisty sposób poprawia to konkurencyjną pozycję firmy, która dysponuje innowacyjnym kompleksem w jednym z najważniejszych centrów dla europejskiego przemysłu chemicznego.

W ramach ukończonego zadania osiągnięto dwa podstawowe cele.

W części rafineryjnej projektu udało się doprowadzić do konwersji większej ilości ciężkiego paliwa opałowego w lekkie produkty o niskiej zawartości siarki. Została zbudowana jednostka odasfaltowania oraz jednostka hydrokrakingu, tak by zwiększyć produkcję czystych produktów rafineryjnych o wysokiej wartości dodanej. Jednocześnie nowy kompleks rafineryjny pozwoli na wytwarzanie produktów minimalizujących zawartość siarki w paliwach żeglugowych, co ma odpowiadać nowym regulacjom dotyczącym paliwa żeglugowego, które wejdą w życie w 2020 r. Zdolności przerobowe rafinerii to 338 tys. baryłek ropy naftowej dziennie.

Po drugie, powstał nowy kraker parowy, w którym powstawać będzie etylen. Moce wytwórcze obiektu petrochemicznego w Antwerpii to 1,1 mln ton rocznie. Jest to jednostka przystosowana do korzystania z etanu sprowadzanego ze Stanów Zjednoczonych, co ma ograniczyć koszty wytwarzania petrochemikaliów w Antwerpii.

Wyświetlono: 1424

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej