Wiadomości - Przemysł opakowaniowy z kraju

Tetra Pak popiera strategię dla tworzyw sztucznych

14.02.2018

Firma Tetra Pak ogłosiła poparcie unijnej Strategii dla Tworzyw Sztucznych.

Jak przekonują przedstawiciele producenta opakowań kartonowych, rosnąca ilość odpadów na świecie to jeden z wiodących problemów cywilizacyjnych. By mu przeciwdziałać w styczniu Komisja Europejska przyjęła pierwszą w historii ogólnoeuropejską Strategię dla Tworzyw Sztucznych, będąca jednym z podstawowych dokumentów na rzecz wdrażania Gospodarki o Obiegu Zamkniętym. Zgodnie z założeniami, do 2030 r. wszystkie opakowania z tworzyw sztucznych mają nadawać się do recyklingu. KE, w ślad za ogłoszoną strategią, zobowiązała się do rozpoczęcia prac nad przygotowaniem rozwiązań prawnych i ekonomicznych, które sprzyjać będą inwestycjom w nowoczesne technologie związane z produkcją i recyklingiem. Regulacje te mają w przyszłości likwidować lub znacząco ograniczać przeszkody dla wtórnego wykorzystania tworzyw sztucznych. Jedynie bowiem równolegle wdrażane innowacje oraz ocena całego cyklu życia produktu pozwolić mają na realną oszczędność zasobów w gospodarce o obiegu zamkniętym. Przykładowo, dla branży spożywczej ważne okazać by się mogły normalizacje w zakresie bezpieczeństwa wykorzystania tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu w kontakcie z żywnością.

- Nowe, holistyczne podejście do tworzyw sztucznych wymagać będzie konsolidacji sił sektora prywatnego, władz ustawodawczych w krajach członkowskich, samorządów oraz obywateli. Wspólne wysiłki wszystkich interesariuszy to ogromne wyzwanie, ale i historyczna szansa, nie tylko dla Europy. Dlatego firma Tetra Pak ogłosiła poparcie dla strategii, pomimo, że blisko 75% masy produkowanych przez nią opakowań do płynnej żywności stanowi tektura, pochodząca z odnawialnych zasobów, a jedynie pozostałą ich część wypełniają m.in. tworzywa sztuczne. Dla Tetra Pak recykling jest inwestycją i ma zasadnicze znaczenie dla gospodarki o obiegu zamkniętym. Cały przemysł musi skupić się na realizacji unijnych celów związanych z rozwojem zrównoważonej, niskoemisyjnej, zasobooszczędnej i konkurencyjnej gospodarki. Jako firma, będąca światowym liderem w zakresie przetwarzania i pakowania żywności, dokładamy wszelkich starań, aby nieustannie podnosić standardy w tym zakresie. Tworząc nasze opakowania, korzystamy z materiałów o możliwie najniższym wpływie na środowisko w całym cyklu życia produktu. Już teraz pracujemy z naszymi partnerami nad rozwiązaniami przyśpieszającymi wdrożenie założeń strategii i efektywność procesów produkcji i recyklingu - mówi Kinga Sieradzon, dyrektor generalna Tetra Pak w Polsce. 

Kartony po płynnej żywności nadają się do przetworzenia. W 2016 r., w Unii Europejskiej 47% z nich poddano recyklingowi. Aby wskaźnik ten rósł, kluczowe jest jednak zapewnienie i realizacja selektywnej zbiórki kartonów po napojach oraz wdrożenie odpowiednich rozwiązań recyklingowych dla różnych komponentów opakowania w każdym z krajów członkowskich.

Tetra Pak to światowy lider w zakresie przetwarzania i pakowania żywności. W Polsce jego oddział funkcjonuje od 1990 r., jednak pierwsza linia opakowaniowa Tetra Pak ruszyła rok wcześniej w zakładach Hortex w Przysusze. W krótkim czasie Tetra Pak stał się liderem wśród dostawców kartonowych opakowań do płynnej żywności w naszym kraju. Działa tutaj 99 linii pakujących, 299 urządzeń dystrybucyjnych i ponad 900 urządzeń procesowych Tetra Pak.

Wyświetlono: 989

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

z kraju

ze świata

Wrzesień 2018
12
3456789
10111213141516
17181920
212223
242526
27282930
więcej