Nowości - Tworzywa sztuczne ze świata

Termoplastyczny poliuretan do produkcji syntetycznej skóry

16.11.2016

BASF przedstawił nowe zastosowanie swojego termoplastycznego poliuretanu o nazwie handlowej Elastollan.

Tworzywo służy do produkcji syntetycznej skóry, która jest następnie wykorzystywana w procesie wytwarzania nowoczesnych foteli samochodowych. TPU można wytłaczać bezpośrednio na tkaninę w technologii bezrozpuszczalnikowej bez konieczności stosowania warstwy pośredniej.

Dzięki syntetycznej skórze produkowanej z wykorzystaniem termoplastycznego poliuretanu (TPU) Elastollan fotele samochodowe mogą być wygodniejsze. Niezwykle miękka syntetyczna skóra jest wysoce odporna na zużycie, a jej stosowanie pomaga producentom spełnić rygorystyczne normy emisji lotnych związków organicznych (LZO) w przypadku takich produktów, jak właśnie fotele samochodowe czy meble.

- Syntetyczna skóra produkowana z wykorzystaniem Elastollanu doskonale nadaje się na tapicerkę foteli samochodowych i mebli nie tylko ze względu na wytrzymałość i odporność na zużycie, ale także z racji bardzo dobrych właściwości mechanicznych. Produkt pozwala na uzyskanie miękkiej, cienkiej i elastycznej warstwy materiału, która łatwo poddaje się barwieniu i tłoczeniu, co umożliwia uzyskanie szerokiej palety kolorów i wzorów - powiedział Tony Jones z koncernu BASF.

Dział Performance Materials BASF, odpowiedzialny za produkcję TPU, w 2015 r. odnotował w skali globalnej sprzedaż na poziomie 6,7 mld euro. 

Wyświetlono: 1667

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej