Nowości - Tworzywa sztuczne ze świata

Termoplastyczne materiały kompozytowe wzmacniane włóknami ciągłymi

23.05.2016

Spółka Bond-Laminates opracowała metodę, która umożliwia formowanie i obtryskiwanie elementów bezpośrednio wewnątrz formy.

- W hybrydowym formowaniu wtryskowym półprodukty kompozytowe są formowane i obtryskiwane bezpośrednio w ramach jednorazowego zautomatyzowanego procesu wewnątrz formy wtryskowej, co skraca proces produkcji. Maleją również koszty inwestycji dzięki wyeliminowaniu narzędzi formujących. Efektem tego są bardzo precyzyjne, trójwymiarowe komponenty o niezmiennie wysokiej jakości, które nie wymagają dodatkowej obróbki i obejmują zintegrowane elementy, takie jak mocowania i prowadnice. Długość cyklu przy tym niezawodnym i stabilnym procesie produkcji wynosi teraz 60 sekund lub nawet mniej, co umożliwia seryjną produkcję złożonych komponentów w sposób wydajny pod względem kosztów i na masową skalę – wyjaśnia Jochen Bauder, dyrektor zarządzający spółki Bond-Laminates.

Firma zainstalowała w swoim zakładzie w Niemczech jednostkę demonstracyjną, prezentującą m.in. w pełni zautomatyzowany proces przetwarzania materiału kompozytowego Tepex przy wykorzystaniu metody hybrydowego formowania wtryskowego. Dzięki temu jest w stanie pomóc klientom w opracowywaniu prototypów przedprodukcyjnych.

- Jesteśmy również w stanie przeprowadzić symulację wszystkich etapów procesu hybrydowego formowania wtryskowego, niezależnie od tego, czy chodzi o drapowanie półproduktów kompozytowych, czy o wypełnianie formy przy obtryskiwaniu wkładek. Na podstawie lokalnego ułożenia włókien w uformowanym półprodukcie, o którym informacje uzyskujemy dzięki symulacji drapowania, możemy również dokładnie obliczyć mechaniczne właściwości komponentu i dostosować wzór do planowanych obciążeń. Narzędzia do obliczeń dowiodły swojej niezawodności i precyzji, gdyż były stosowane w odniesieniu do wielu prototypów i komponentów – dodaje Jochen Bauder, dyrektor zarządzający spółki Bond-Laminates.

Hybrydowe formowanie wtryskowe półproduktów z kompozytów doskonale się nadaje nie tylko do produkcji niewidocznych z zewnątrz komponentów strukturalnych, takich jak elementy pasa przedniego, dźwignie hamulca czy siedziska foteli, ale także do wielu zastosowań, gdzie materiał ten będzie widoczny, czyli np. obudów elementów elektronicznych i komponentów sprzętu sportowego, które muszą również dobrze wyglądać.

Wyświetlono: 1930

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej