Nowości - Tworzywa sztuczne ze świata

Termoplastyczne materiały kompozytowe do masowej produkcji

15.03.2018
Termoplastyczne materiały kompozytowe do masowej produkcji

Spółka Bond-Laminates, podmiot zależny koncernu Lanxess, wprowadziła na rynek nowe materiały kompozytowe, które będą stosowane w przemyśle motoryzacyjnym, branży elektroniki użytkowej i sprzętu sportowego.

We współpracy z producentami automatyki i maszyn do obróbki tworzyw sztucznych Bond-Laminates pomyślnie opracowało nowe technologie obróbki, które wychodzą poza termoformowanie półproduktów z materiału Tepex.

- Postrzegamy siebie jako pionierów w dziedzinie nowych metod obróbki, które rozszerzają zakres potencjalnych zastosowań naszych materiałów kompozytowych oraz zwiększają wydajność i funkcjonalność powstałych z nich elementów – mówi Dirk Bonefeld z firmy Bond – Laminates.

Przykładem tych nowych kompetencji jest hybrydowe formowanie wtryskowe. Ten jednoetapowy proces umożliwia formowanie kompozytowych półproduktów w formie wtryskowej, co pozwala na ich wzmocnienie w wybranych punktach materiałami termoplastycznymi, które same są wzmocnione krótkimi włóknami szklanymi, oraz na zintegrowanie w nich nowych funkcji, np. w formie mocowań czy prowadnic.

Hybrydowe formowanie wtryskowe sprawdziło się w produkcji seryjnej wielu ultralekkich części samochodowych, takich jak siedziska foteli, belki zderzaka, pedały hamulca czy mechanizmy nośne różnych modułów.

Kolejnym przykładem zaawansowanej wiedzy technologicznej Bond-Laminates jest hybrydowy proces wykończeniowy wykorzystywany do produkcji ultralekkich zdobionych części. Łączy on w sobie hybrydowe formowanie wtryskowe z technologią zdobienia w formie (In-Mold Decoration, IMD). Nowy proces umożliwia w pełni automatyczną i niewymagającą dodatkowej obróbki masową produkcję lekkich części z wysokiej jakości zdobieniami powierzchniowymi. W ten sposób spółka dąży do stworzenia wyjątkowo cienkich, a jednocześnie niezwykle sztywnych obudów do smartfonów, notebooków i tabletów.

Bond-Laminates wspiera również swoich odbiorców kompleksowymi usługami na przestrzeni całego procesu opracowywania nowych części aż po rozpoczęcie produkcji seryjnej.

Spółka może korzystać ze wsparcia marki HiAnt, w ramach której połączyła całą swoją specjalistyczną wiedzę z zakresu materiałoznawstwa, technologii kompozytowych, metod symulacji, testowania części, obróbki i produkcji. Usługi HiAnt obejmują optymalizację topologiczną oraz wskazówki na temat poprawnego obtryskiwania wkładek z materiału Tepex w ramach struktury danego komponentu. Inne elementy usług obejmują symulację procesu formowania (drapowania) oraz chłodzenia się kompozytowych półproduktów, a także analizy strukturalne służące, np. do obliczania mechanicznego obciążenia nośnego części z materiału Tepex. Wyniki tej analizy są potwierdzane przez badania części takie jak badania mechaniczne lub badania w zmiennych warunkach klimatycznych.

Przedsiębiorstwo wykorzystuje w pełni zautomatyzowane pokazowe linie produkcyjne działające w warunkach zbliżonych do produkcji seryjnej. W ten sposób przeprowadza symulację procesów produkcyjnych klientów w celu określenia parametrów obróbki oraz zapewnienia i poprawy jakości.

Wyświetlono: 3033

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej