Nowości - Tworzywa sztuczne ze świata

Termoplastyczne materiały do lekkich konstrukcji

24.04.2014

Koncern Lanxess i firma EconCore przystępują do prac nad opracowaniem nowych termoplastycznych materiałów typu sandwich do konstrukcji lekkich.

Celem współpracy podjętej przez obydwa podmioty jest wyprodukowanie rdzeni o strukturze plastra miodu z poliamidów z serii Durethan dostarczanych przez Lanxess w zautomatyzowanym, ciągłym procesie opatentowanym przez EconCore. Termoplastyczne kompozyty Tepex wzmacniane włóknem szklanym pochodzące z filii Bond-Laminates koncernu Lanxess mają się ponadto cechować łączeniem z nowymi poliamidowymi rdzeniami o strukturze plastra miodu, tworząc w ten sposób kompozyty o wysokiej efektywności zastosowań.

- Poliamidowe rdzenie o strukturze plastra miodu oraz kompozyty kanapkowe, w których są stosowane, otwierają całkowicie nowe możliwości w dziedzinie konstrukcji lekkich, np. przenoszących duże obciążenia motoryzacyjnych elementów konstrukcyjnych. Odnosi się to szczególnie do kompozytów z warstwą zewnętrzną. Dzięki spółce EconCore i jej technologii produkcji lekkich rdzeni o strukturze plastra miodu znaleźliśmy partnera, który zapewnia nam i naszym klientom dostęp do kluczowej metody tworzenia konstrukcji lekkich - wyjaśnia Hartwig Meier, dyrektor działu Rozwoju Produktów i Zastosowań w jednostce organizacyjnej High Performance Materials Lanxess.

- Jako wiodący globalny dostawca materiałów do konstrukcji lekkich oraz związanego z nimi know-how inżynierskiego, koncern Lanxess zaoferował nam możliwość opracowania nowych zastosowań do produkcji naszej innowacyjnej technologii rdzeni o strukturze plastra miodu ThermHex na masową skalę – dodaje Jochen Pflug, dyrektor wykonawczy firmy EconCore, której siedziba mieści się w Leuven w Belgii, a zakład produkcyjny w Halle w Niemczech.

- Dzięki swoim właściwościom wysoce zaawansowane technologicznie poliamidy Durethan zapewniają rdzeniom o strukturze plastra miodu bardzo wysoką sztywność i wytrzymałość nawet przy względnie wysokich temperaturach, jak również dobrą odporność na starzenie termiczne. Połączenie rdzeni o strukturze plastra miodu np. z warstwami zewnętrznymi Tepex tworzy kompozyt typu sandwich, który jeszcze wyżej podnosi poprzeczkę pod względem wytrzymałości i sztywności. Oczekujemy, że termoplastyczne konstrukcje kanapkowe, charakteryzujące się wysokiej jakości właściwościami mechanicznymi, będą mogły zastąpić metal w wielu dziedzinach, przez nastąpiłoby zmniejszenie masy, np. w pojazdach silnikowych, lecz także w branży budowlanej i transportowej, w szkutnictwie i meblarstwie oraz w produkcji pojazdów z przestrzenią mieszkalną wyjaśnia Hartwig Meier z koncernu Lanxess.

Wyświetlono: 3420

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej