Nowości - Chemia budowlana z kraju

Termomodernizacja to najlepszy sposób na ograniczenie smogu

22.11.2017
Termomodernizacja to najlepszy sposób na ograniczenie smogu

Polska jest europejskim rekordzistą w zanieczyszczeniu pyłami, a średnioroczne stężenia szkodliwego benzo(a)pirenu przekraczają dopuszczalne normy nawet o 500-600%. Największymi trucicielami powietrza nie są samochody czy przemysł, ale nieocieplone lub słabo ocieplone budynki.

Firma Termo Organika oraz Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej rozpoczęły kampanię, w której przekonują, iż termomodernizacja to najlepszy sposób na ograniczenie smogu. Pozwala ona na redukcję emisji niebezpiecznych substancji aż o 95% dla pyłów, 98% benzo(a)pirenu, 80% dwutlenku siarki, 43% dla tlenków azotu oraz o 72% dwutlenku węgla.

- Co ważne podkreślenia jest ona ekonomicznie opłacalna, znacząco ogranicza zużycie energii potrzebnej do ogrzania budynku i zwraca się niemal po dekadzie. Jestem przekonany, że nasza kampania stanowić będzie istotny element w rozwoju nowoczesnego budownictwa oraz promocji energooszczędnych rozwiązań – uważa Szymon Firląg z Politechniki Warszawskiej.

Zarówno uczelnia, jak i spółka Termo Organika przywołują pewne istotne fakty. Oto bowiem Polacy zamieszkują w niedostatecznie zaizolowanych budynkach. Szacuje się, że problem ten dotyczy ponad 72% jednorodzinnych domów mieszkalnych. Jednocześnie ok. 70% budynków jednorodzinnych ogrzewanych jest przy użyciu węgla, co powoduje, że w Polsce jest ok. 3,5 mln kotłów węglowych. Wśród wykorzystywanych kotłów węglowych przeważają urządzenia wiekowe, wyeksploatowane, cechujące się niską efektywnością spalania i wysoką emisją szkodliwych substancji będących głównym źródłem smogu. Budynki wybudowane przed 1989 r. z reguły nie posiadają żadnej izolacji termicznej. Zaledwie 1% wszystkich budynków w Polsce można uznać za energooszczędne, przede wszystkim te, które zostały zbudowane w ciągu ostatnich kilku lat. Dane Ministerstwa Środowiska jednoznacznie wskazują, że indywidualne ogrzewanie budynków mieszkalnych odpowiada za 40% emisji pyłu zawieszonego PM10 oraz 78% emisji wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych, w tym benzo(a)pirenu. Termomodernizacja to jeden z najbardziej efektywnych i ekonomicznie uzasadnionych sposobów ograniczających smog na terenie naszego kraju.

- W ramach wspólnej akacji z Politechniką Warszawską chcemy promować ideę termomodernizacji, jako jeden z najlepszych i najprostszych sposobów ograniczających smog. Tylko zwiększenie świadomości obywateli i w następstwie nacisk na decydentów spowoduje systemowe rozwiązania m.in. skuteczne programy wspierające działania termomodernizacyjne w obszarze budynków jednorodzinnych - mówi Dariusz Stachura, prezes Termo Organiki, największego producenta styropianu w Polsce.

Wyświetlono: 1815

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej