Nowości - Przemysł chemiczny ze świata

Tepex odporne na działanie niskich i wysokich temperatur

18.12.2014

Wysokowydajne kompozyty Tepex są coraz częściej wykorzystywane przez inżynierów z Bond-Laminates – jednostki zależnej koncernu Lanxess – dla znacznego podniesienia mechanicznej wytrzymałości wzmocnionych tkaniną komponentów z tworzyw plastycznych tłoczonych na gorąco.

Najnowszym przykładem może być osłona tylnego tłumika w BMW i8. Proces jej produkcji polega na łączeniu polipropylenu z niedoprzędami z włókien szklanych ciągłych i tworzeniu komponentu bezpośrednio z masy tworzywa termoplastycznego DLFT (Direct Long Fiber Thermoplastic) w formie tłocznej. Wkładka z materiału Tepex dynalite 104-RG601 stosowana jest jako warstwa wierzchnia. – Dzięki zachowaniu sztywności w wysokich temperaturach osłona nie ulegnie odkształceniu ani awarii w nagrzanych punktach tylnego tłumika. Co więcej, zastosowanie naszego kompozytu zwiększa wytrzymałość elementu na uderzenia i jego odporność na temperatury poniżej zera – wyjaśnił Harri Dittmar, ekspert ds. kompozytów w Bond-Laminates.

Wkładka Tepex ma 0,5 mm grubości i została wykonana z polipropylenu, w skład którego wchodzi tkanina zawierająca w 47% (według objętości) niedoprzędy z włókien szklanych ciągłych. Tepex stanowi także atrakcyjny wariant dla wzmacnianych miejscowo komponentów tworzyw plastycznych tłoczonych na gorąco i materiałów formowalnych. Na przykład właściwości mechaniczne wzmocnionych przez Tepex propylenowych materiałów DLFT są takie same jak termoplastów wzmocnionych matą szklaną i tkaniną (GMT i GMTex) na bazie polipropylenu. – W tym przypadku włączenie Tepexu do procesu DLFT stwarza znaczne możliwości oszczędzania, na przykład przy wytwarzaniu komponentów podwozia – wyjaśnił Dittmar. Lekkie, propylenowe, wzmocnione tworzywa termoplastyczne (LWRT), wykorzystywane do produkcji paneli nadwozia z powodu swoich dźwiękochłonnych właściwości, można także znacząco usztywnić dzięki powierzchniom z Tepexu. Zastosowanie jednej warstwy materiału Tepex pozwala utrzymać efekt akustyczny. W rezultacie komponenty mogą bez trudu wytrzymać obciążenia mechaniczne, związane z ruchem drogowym.

Wyświetlono: 2651

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej