Nowości - Tworzywa sztuczne ze świata

Technologia Hostalen do produkcji HDPE zachowuje swą popularność

31.03.2017
Technologia Hostalen do produkcji HDPE zachowuje swą popularność

Niesłabnącą popularnością cieszy się stworzona wiele lat temu przez LyondellBasell Industries technologia Hostalen ACP do produkcji polietylenu wysokiej gęstości. Kolejne dwie światowe firmy postanowiły w oparciu o licencję udzieloną przez LBI budować swoje zakłady.

Z jednej z najpopularniejszych na świecie technologii produkcji tworzyw sztucznych skorzystają koncerny azjatyckie: Shandong Yuhuang Shengshi Chemical z Chin oraz Petronas z Malezji.

Pierwsza firma wybuduje w 2018 r. instalację o mocach 200 tys. ton HDPE w miejscowości Heze, w prowincji Szantung. Z kolei Petronas uruchomi instalację o mocach 400 tys. ton HDPE w Pengerang w Malezji. Wybór technologii oferowanej przez LBI świadczy o jej stałej popularności. Sam Lyondell Basell w oparciu o przywoływany proces wytwarza ponad 1 mln ton produktu rocznie, w tym w fabryce BasellOrlen Polyolefins w Płocku. Jeszcze większe ilości tworzywa powstają jednak w zakładach firm, które postanowiły zakupić licencję na korzystanie z procesu Hostalen ACP.

Opracowana przez LyondellBasell Industries technologia Hostalen ACP (Hostalen Advance Cascade Process) jest jedną z najbardziej innowacyjnych metod produkcji polietylenu wysokiej gęstości (HDPE) o szerokim rozkładzie masy cząsteczkowej. Polega na zastosowaniu zaawansowanego procesu kaskadowego z trzema reaktorami (tzw. tryb ACP). Środowiskiem reakcji polimeryzacji jest heksan, proces biegnie w temperaturze 78–85 st. C pod ciśnieniem poniżej 10 bar. Wydajność objętościowa wynosi 75–115 kg/m3 reaktora, czas przebywania mediów w reaktorach od jednej do trzech godzin. Komonomerem jest 1-buten. Technologia multimodalna Hostalen ACP pozwala na regulację w zakresie właściwości sprężystych stopionego polimeru, czyli tzw. stopnia spęcznienia; z reguły stopień spęcznienia jest mniejszy dla gatunków multimodalnych – oznacza to, że po wyjściu z ustnika głowicy wytłaczarki rękaw ma mniejszą średnicę i mniejszą grubość ścianki.

Bimodalny polietylen wysokiej gęstości powstający w oparciu o proces Hostalen może być przetwarzany metodami wtrysku i rozdmuchu, a produkowane są z niego najczęściej folie (w tym folie specjalne), taśmy i włókna oraz rury. Inne wyroby powstające z tworzywa uzyskanego w ramach procesu to opakowania kosmetyków, chemii domowej, artykułów przemysłowych, żywności, olejów silnikowych, zakrętki, zamknięcia i tuby. Dzięki dużej wytrzymałości mechanicznej opakowania z Hostalenu mogą być cieńsze i zużywać mniej tworzywa na jednostkę wagi pakowanego produktu.

Wyświetlono: 3119

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej