Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

Szybki wzrost rynku żywic na bazie wody

05.06.2018
Autor: Anna Jarosik
Szybki wzrost rynku żywic na bazie wody

Globalny rynek żywic na bazie wody może osiągnąć wartość 52,65 mld dolarów do 2023 r. Obecnie wartość ta wynosi 38,86 mld dolarów.

Na rynek żywic na bazie wody składają się m.in. żywice akrylowe, epoksydowe, poliuretanowe oraz alkidowe. Produkty te stosowane są w farbach i powłokach, w klejach i uszczelniaczach oraz w atramentach. Do 2023 r. skumulowany roczny wskaźnik wzrostu (CAGR) utrzymywać ma się na poziomie 6,3%.

Wśród czynników wpływających na rozwój rynku wymienia się rosnące zapotrzebowanie na farby i powłoki oraz wzrastającą popularność klejów i uszczelniaczy wodnych. Dodatkowo w coraz większej liczbie państw obowiązują przepisy surowo określające dopuszczalne ilości lotnych związków organicznych (LZO). Ten ostatni czynnik spowodował dość drastyczne zmniejszenie wykorzystania technologii opartej na rozpuszczalnikach organicznych, jednocześnie promując stosowanie technologii opartych na wodzie.

Spośród analizowanych typów żywic na bazie wody ocenia się, że to właśnie rynek żywic akrylowych wzrośnie najbardziej. Segment ten miał również największy udział w rynku żywic na bazie wody w roku 2017. Żywice akrylowe są stosowane zwłaszcza w farbach i powłokach.

Przewiduje się, że w okresie 2018 - 2023 także aplikacja klejów i uszczelniaczy będzie notowała wysokie tempo wzrostu z uwagi na potrzeby branży budowlanej, papierniczej oraz opakowaniowej. Ponadto dobra przyczepność kleju na bazie wody z podłożami polarnymi powoduje wzrost zainteresowania rozwiązaniami na bazie wody. Z kolei wodne szczeliwa są stosowane w budownictwie, głównie jako tzw. wodoodporne powłoki na powierzchniach betonowych.

W aspekcie geograficznym rynek żywic na bazie wody najdynamiczniej rośnie w regionie Azji i Pacyfiku z uwagi na dobrą kondycję tamtejszego budownictwa. Dodatkowo region ten odnotowuje znaczący wzrost w branży motoryzacyjnej i tekstylnej, co również determinuje ogólny wzrost rynku żywic na bazie wody.

Najważniejsi producenci omawianego wyrobu to BASF, DowDuPont, Allnex Group, Lubrizol, Royal DSM, Hexion, Arkema, DIC Corporation oraz Covestro.

Tagi


żywice
Wyświetlono: 390

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej