Wiadomości - Tworzywa sztuczne ze świata

Sztuczna inteligencja w procesie rozwoju tworzyw

13.05.2019

Niemiecki koncern chemiczny Lanxess wykorzysta sztuczną inteligencję w procesie rozwoju tworzyw sztucznych o wysokich parametrach. W tym celu zawarł partnerstwo z Citrine Informatics, liderem w dziedzinie sztucznej inteligencji w branży materiałowej.

Lanxess poinformował, iż dąży do przełomu w rozwoju tworzyw sztucznych o wysokich parametrach, dostosowanych do potrzeb klienta. Poprzez zastosowanie sztucznej inteligencji pragnie drastycznie skrócić czas potrzebny na opracowanie nowych materiałów. 

Wraz z Citrine Informatics uruchomił projekt pilotażowy, którego zadaniem jest ocena potencjału sztucznej inteligencji w produkcji tworzyw sztucznych. Celem jest dalsza optymalizacja włókien szklanych, które wykorzystuje do wzmacniania wielu swoich tworzyw sztucznych, a ostatecznie zwiększenie wydajności materiałów.

Kluczową rolę odgrywa preparacja włókna – podlegają jej włókna szklane, które miesza się z tworzywami sztucznymi w celu zwiększenia ich właściwości mechanicznych. Ułatwia im to mocniejsze wiązanie się z matrycą z tworzywa sztucznego, ostatecznie zapewniając właściwości wymagane w przypadku tworzyw sztucznych o wysokich parametrach. Proces optymalizacji doboru preparacji włókien szklanych jest złożony, pracochłonny i długotrwały. 

– Oczekujemy, że sztuczna inteligencja skróci czas opracowywania zoptymalizowanych formulacji o ponad połowę. Pozwoli nam to nie tylko oferować jeszcze lepsze produkty dostosowane do potrzeb klientów, ale również skróci czas wprowadzania produktów na rynek – mówi Axel Tuchlenski, dyrektor ds. globalnego rozwoju produktów i zastosowań w jednostce biznesowej Lanxess High Performance Materials.

W tradycyjnym rozwoju produktu złożona kompozycja preparacji włókien szklanych i liczne zmienne podczas produkcji wysokoparametrycznych tworzyw sztucznych wymagają szeroko zakrojonych badań, których wyniki są trudne do przewidzenia. Sztuczna inteligencja może w tym przypadku wnieść istotny wkład poprzez maksymalne wykorzystanie dostępnych danych. Na podstawie tysięcy wyników pomiarów z poprzednich formuł, informacji o surowcach i wielu dodatkowych danych algorytmy SI obliczają modele prognozowania dla ulepszonych konfiguracji testowych i parametrów, udoskonalają je w oparciu o wyniki pomiarów z każdego pojedynczego testu i wreszcie proponują optymalną formułę. Procedura ta sprawia, że rozwój produktu przebiega znacznie szybciej niż w przypadku metod tradycyjnych.

Sztuczna inteligencja jest zatem technologią niezbędną do tworzenia innowacji na podstawie niezliczonych danych gromadzonych przez firmę.

Wyświetlono: 830

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej