Nowości - Przemysł opakowaniowy ze świata

Szkło recyklingowe utrzymuje popularność

05.03.2020
Autor: Anna Jarosik

Globalny rynek szkła z odzysku (recyklingowego) wart jest ok. 2,6 mld dolarów i rośnie w tempie 7% rocznie.

Stłuczka szklana może być z sukcesem stosowana zamiast krzemionki, wapienia, sody kalcynowanej i innych składników w ramach produkcji nowych szklanych butelek lub włókna szklanego. Kiedy szkło jest poddawane recyklingowi, jest czyszczone, sterylizowane, suszone, sortowane według koloru i zmniejszane do niewielkich rozmiarów. Rozdrobnionego szkła używa się w asfaltach, kruszywach budowlanych i drogowych, kruszywach betonowych i farbach izolacyjnych, a także w piaskowaniu, do produkcji nawierzchni sportowych, w cegielniach i do filtracji wody. Drobiny szklane są używane jako materiały ścierne, a niektóre firmy recyklingowe stosują szkło niższej jakości jako podkład drogowy lub kruszywo.

Szkło z recyklingu posiada wiele zastosowań. Zapotrzebowanie na stłuczkę szklaną stale rośnie np. w branży izolacyjnej, bazującej na włóknie szklanym, gdzie jest wykorzystywane do celów mieszkaniowych, komercyjnych i przemysłowych. Producenci izolacji z włókna szklanego są przykładowo drugim co do wielkości konsumentem mieszanej stłuczki butelkowej w Stanach Zjednoczonych.

Włókno szklane jest natomiast wykorzystywane w różnych zastosowaniach, m.in. do izolacji budynków, izolacji rur, w przemyśle lotniczym (np. w lekkich materiałach kompozytowych) i w branży motoryzacyjnej.

Producenci włókna szklanego koncentrują się na zwiększaniu zawartości szkła pochodzącego z recyklingu. Powoduje to nie tylko zmniejszenie ilości odpadów pochodzących ze składowisk komunalnych, ale także obniża zużycie energii podczas produkcji materiałów izolacyjnych.

Butelki i pojemniki są najszybciej rozwijającym się segmentem globalnego rynku szkła recyklingowego.

Szkło z odzysku jest również wykorzystywane do produkcji różnych gatunków szklanych ścierniw. Takie ścierniwa mają zastosowanie w przemyśle stoczniowym, ale też w budowie takich obiektów jak zbiorniki i rurociągi. Służą również do renowacji betonu.

Europa wciąż pozostanie lukratywnym rynkiem dla szkła z recyklingu ze względu na rozwój branży opakowań szklanych.

Wyświetlono: 2553

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej