Nowości - Przemysł chemiczny ze świata

Szerokie zastosowania kwasu glikolowego

10.01.2020
Autor: Anna Jarosik

Według Transparency Market Research, globalny rynek kwasu glikolowego wart jest 285 mln dolarów i rośnie w tempie 7% rocznie. Głównym motorem wzrostu jest rosnąca popularność produktów do pielęgnacji skóry i włosów. Ponadto przewiduje się, że wzrost wykorzystania kwasu glikolowego do czyszczenia przemysłowego i w gospodarstwach domowych także zdynamizuje wzrost tego rynku.

Produkty na bazie kwasu glikolowego są szeroko stosowane w czyszczeniu przemysłowym, m.in. w stacjach uzdatniania wody, przy czyszczeniu mleczarni, ciężarówek do betonu oraz w oczyszczalniach metali. Kwas glikolowy jest idealną substancją do czyszczenia przemysłowego, ponieważ jest przyjazny dla środowiska, biodegradowalny, łatwo się spłukuje, rozcieńcza, jest kompatybilny z profesjonalnymi preparatami. Z kolei poliglikolid (inaczej poli(kwas glikolowy), PGA), jako pochodna kwasu glikolowego, jest wykorzystywany do produkcji urządzeń do dostarczania leków, zwłaszcza leków małocząsteczkowych, białek i makrocząsteczek w zastosowaniach komercyjnych i badawczych. Jest również stosowany w inżynierii tkankowej, ponieważ ma regulowane właściwości mechaniczne, biodegradowalność i biokompatybilność.

Pod względem zastosowania to segment środków czyszczących rozwija się najszybciej, gdy mowa o rynku kwasu glikolowego. Dzieje się tak z uwagi na kompatybilność środków czyszczących z wieloma składnikami, takimi jak środki powierzchniowo czynne, środki biobójcze, inhibitory korozji, substancje zapachowe i barwniki. Kwas glikolowy ma niską stałą dysocjacji oraz stosunkowo niewielką masę cząsteczkową, co zwiększa jego skuteczność na twardych łuskach wodnych i prowadzi do niskiej korozji powierzchni w gospodarstwach domowych. Ponadto posiada znikomą toksyczność, więc można go stosować w przemyśle mleczarskim oraz spożywczym. Jednocześnie kwas glikolowy ulega biodegradacji, więc zarządzanie odpadami jest znacznie łatwiejsze i bezpieczniejsze.

W kolejnych latach utrzyma się popularność kwasu glikolowego w produktach do higieny osobistej, typu kremy, mleczka do pielęgnacji skóry oraz szampony i odżywki do pielęgnacji włosów. Stosunkowo często kwas glikolowy jest również stosowany jako środek złuszczający i nawilżający w formułowaniu produktów do higieny osobistej. Opracowanie substytutów o podobnych, a nawet lepszych właściwościach i wartościach funkcjonalnych jest natomiast głównym czynnikiem ograniczającym rynek kwasu glikolowego. Przykładowo kwas salicylowy, który jest kwasem beta-hydroksylowym, jest kluczowym substytutem kwasu glikolowego do stosowania w preparatach do pielęgnacji skóry. Kwas salicylowy jest skuteczniejszy pod względem złuszczania skóry w porównaniu do kwasu glikolowy.

Liderem w produkcji kwasu glikolowego, z udziałem blisko 40% w rynku, jest Firma Chemours. Wytwarza ona kwas glikolowy w Belle w Stanach Zjednoczonych, a tamtejszy zakład jest największym tego typu na świecie.

Wyświetlono: 1666

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej