Wiadomości - Przemysł kosmetyczny z kraju

Systemy IT ważne dla przemysłu kosmetycznego

07.07.2014

Firma doradcza Business Penetration & Consulting (BPC) zorganizowała w Warszawie debatę poświęconą branży kosmetycznej. Najważniejszym tematem dyskusji była kwestia informatyzacji przedsiębiorstw produkcyjnych sektora kosmetycznego.

W spotkaniu wzięli udział dostawcy rozwiązań informatycznych klasy ERP i MES oraz osoby nadzorujące procesy informatyzacji w przedsiębiorstwach kosmetycznych. Przedstawiciele firm kosmetycznych opowiadali o swoich doświadczeniach z systemami IT, z kolei ich dostawcy sugerowali najlepsze rozwiązania.

- Jako jedyny polski producent kompozycji zapachowych i aromatów spożywczych posiadamy automatyczne linie dozujące, które współpracują z oprogramowaniem klasy ERP. Zaletą takich systemów jest uproszczenie procedur, ścisła ewidencja receptur, rozchodu surowców i nadzór nad stanami magazynowymi. Realizacja receptur na liniach automatycznych powoduje idealną powtarzalność oraz dokładność odważania surowców, które wysoce przewyższają możliwości ludzkie – w takim sposób Maciej Żuber, główny technolog Pollena-Aroma przybliżał tajniki rozwiązań stosowanych w swojej firmie.

- Zdarza się, że firmy kosmetyczne produkują pojedyncze serie. Jednorazowo wytworzą krem w 10 tys. sztuk By ten krem prawidłowo przeszedł przez ścieżkę ERP, należy zdefiniować produkt i wykonać recepturę. Następnie należy ją oprogramować i wprowadzić dziesiątki, setki, a czasami tysiące zmiennych do systemu ERP. Jeżeli ten produkt „żyje tylko chwilę”, nie będzie na to czasu - Andrzej Jarosz, Prezes Zarządu ANT.

- W czasie kryzysu wdrożyliśmy system WMS, przenieśliśmy przetwarzanie do chmury prywatnej, podnieśliśmy wersje systemu operacyjnego, MS Office’a oraz back- office’a do najnowszej wersji. Tak więc wszystkie inwestycje, które były zaplanowane przed kryzysem, zostały zrealizowane zgodnie z założeniami – opowiadał Jacek Badowski, kierownik działu informatyki w Laboratorium Kosmetycznym Dr Irena Eris.

Łukasz Wilczyński, zastępca dyrektora działu zarządzania produktami w firmie Sage przyznał z kolei, że jako dostawca rozwiązań IT, spółka wyczuwa ze strony przedsiębiorstw wzmożone zainteresowanie tematem zwiększenia efektywności firm produkcyjnych. Lata kryzysu spowodowały, że rynek w sposób naturalny oczyścił się z tych firm, które były zarządzane niewłaściwie i miały złe strategie.

- Z jednej strony są przedsiębiorstwa o zatrudnieniu ponad 250 pracowników, które kwalifikują się na wdrożenie systemu klasy MES. Z naszych obserwacji wynika, że przedsiębiorstwa o zatrudnieniu 50-250 pracowników, a nawet 10-49 wdrażają systemy kontroli jakości. Jest to bardzo mała część i mała składowa całego systemu klasy MES. Pozwala jednak pracować nad poprawą jakości poprzez odpowiednie badanie próbek laboratoryjnych w przedsiębiorstwach kosmetycznych – przyznawał Maciej Ramlo, dyrektor ds. rozwoju w firmie APISystems.

Piotr Bistroń, prezes zarządu spółki Abis przekonywał natomiast, że wykwalifikowany dostawca kosmetyków musi wykazać się całą serią audytów i certyfikatów, zaś historia produkcji jest jednym z nich.

Z trudnościami musi też walczyć Paweł Tumanowicz, prezes Bell. - System klasy ERP, który obecnie wykorzystujemy w naszym przedsiębiorstwie poprawnie wspiera przede wszystkim obszar towarowy, w tym automatyzację zamówień od odbiorców przez stronę internetową, zakupy i sprzedaż. Nie realizuje jednak nadzoru, planowania i harmonogramowania produkcji. I to stanowi dla nas problem – skarżył się prezes spółki Bell.

Sporo do dyskusji wniósł głos Piotra Łabędy, dyrektor oddziału Merinosoft. Przekonywał on, że możliwości integracyjne wszystkich innych systemów są na tyle szerokie, że z punktu widzenia klienta nie ma znaczenia, jaki system klasy ERP będzie w przedsiębiorstwie funkcjonował.

- Ofert wdrożenia systemu klasy ERP jest tak wiele, że gdy przyjdzie do firmy kilku dostawców, to tak naprawdę konia z rzędem temu, kto jest w stanie wskazać najlepszego z nich – komentował Piotr Łabęda.

Wyświetlono: 1589

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej