Wiadomości - Tworzywa sztuczne z kraju

System kaucyjny będzie pomocny

21.10.2020

Ministerstwo Klimatu informuje o posuwających się do przodu pracach związanych z wprowadzeniem odpowiednich rozwiązań prawnych w zakresie kaucji na opakowania w ramach zmian systemu ROP dotyczącego opakowań i odpadów opakowaniowych.

Jak przypomina resort klimatu, w Polsce w każdej gminie funkcjonuje system selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, w tym odpadów powstałych z butelek PET po napojach. Odpady te należy umieścić w pojemniku koloru żółtego, który jest przeznaczony na odpady z metali i tworzyw sztucznych. Takie rozwiązanie wydaje się wygodne na obywateli i przyjazne środowisku.

- W odniesieniu do efektywności systemu kaucyjnego wynoszącego 80–90% należy zauważyć, że tak wysoki poziom zbierania dotyczyć może, według szacunków, ok. 7% całej masy odpadów komunalnych. W tych 7% znajdują się wszystkie opakowania, wobec których bez przeszkód można zastosować system kaucyjny. Są to butelki szklane, opakowania z tworzyw sztucznych oraz puszki aluminiowe. W związku z tym możliwy do zebrania w systemie kaucyjnym strumień odpadów powstałych z butelek PET jest jeszcze mniejszy. Niemniej w dyrektywie w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych określony został wysoki poziom - 77% w 2025 r. oraz 90% w 2029 r. - selektywnego zbierania odpadów powstałych z butelek PET do 3l pojemności. Obowiązek ten będzie realizowany przez przedsiębiorców w ramach rozszerzonej odpowiedzialności producenta. System kaucyjny może być zatem jednym z rozwiązań, które będą mogli wybrać producenci napojów w butelkach PET, aby osiągnąć tak wysoki poziom selektywnego zbierania – komentuje Jacek Ozdoba, sekretarz Stanu Ministerstwo Klimatu.

Wyświetlono: 533

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej