Wiadomości - Przemysł chemiczny z kraju

Synthos zaangażowany w nowe projekty B+R

19.10.2020

Jak twierdzi Jarosław Rogoża, członek zarządu i dyrektor R&D w spółce Synthos, dokonuje ona znaczącej transformacji w aspekcie prowadzonej przez siebie produkcji.

- Koncentrujemy się na rozwoju technologii i surowców, które przyczyniają się do poszanowania energii. W obszarze kauczuków syntetycznych pracujemy nad materiałami, które pozwalają na opracowanie opon o niższych oporach toczenia, co przekłada się na mniejsze zużycie paliwa. Jeśli chodzi o materiały izolacyjne, to celem jest zwiększenie stopnia ich izolacyjności, tak aby były one cieńsze i wykorzystywały mniej surowca, dając przy tym taki sam opór cieplny – przyznaje przedstawiciel Synthosu.

Jak dodaje, firma w swojej strategii badawczo – rozwojowej od dawna uwzględnia postulaty zrównoważonego rozwoju, więc np. wprowadzenie założeń Zielonego Ładu nie oznacza dla niej jakiejś wielkiej zmiany. Jednocześnie stopniowo odchodzi od energetyki węglowej na rzecz energetyki gazowej.

- Budujemy w Oświęcimiu nowy blok gazowo-parowy o maksymalnej mocy 116 MWe wraz z towarzyszącą infrastrukturą. Do pokrycia pełnego zapotrzebowania na produkcję cieplną potrzebujemy minimum trzech pewnych źródeł ciepła i to ma zapewnić realizowane zadanie. Uruchomiliśmy także farmę fotowoltaiczną. Pracujemy również nad technologią wytwarzania surowców z materiałów odnawialnych. Przykładem tego jest trwający od 2012 r. projekt produkcji biobutadienu. Aktualnie projekt wchodzi w skalę demonstracyjną i znajduje się w kręgu zainteresowania wszystkich firm oponiarskich, które deklarują, że do 2040 r. wyprodukują oponę w całości z surowców odnawialnych – poinformował Jarosław Rogoża, dyrektor w spółce Synthos.

Wyświetlono: 313

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej