Wiadomości - Tworzywa sztuczne z kraju

Synthos planuje budowę nowej instalacji XPS

12.07.2018
Synthos planuje budowę nowej instalacji XPS

Synthos planuje budowę nowej instalacji do produkcji polistyrenu ekstrudowanego (XPS), o rocznej wydajności 220 tys. m3. Obecnie trwają prace przygotowawcze prowadzące do rozpoczęcia inwestycji i uzyskania pozwolenia na budowę. Instalacja powstanie w zakładzie produkcyjnym w Oświęcimiu.

Synthos jest największym producentem XPS w Europie Centralnej. Od 2012 r. pozostaje liderem na rynku polskim i czeskim w ilości sprzedanych płyt oraz udziałów w rynku. Obecnie łączne moce produkcyjne na instalacjach w Polsce i Republice Czeskiej wynoszą 400 tys. m3 rocznie.

W ocenie władz spółki, za realizacją inwestycji przemawia kilka czynników. Najważniejsze z nich to dobre perspektywy rynkowe, znajomość technologii i rynków, przewaga konkurencyjna wynikająca z integracji surowcowej, możliwości zagospodarowania recyklatów oraz niskie koszty energii, a także optymalizacja logistyczna.

W procesie produkcyjnym obok tradycyjnego surowca, jakim jest polistyren wykorzystywane będą recyklaty pochodzące z zagospodarowania odpadów opakowaniowych z tworzyw styrenowych, co zgodne jest z koncepcją circular economy i założeniami Strategii na Rzecz Tworzyw Sztucznych Unii Europejskiej.

Rozbudowa mocy produkcyjnych XPS jest odpowiedzią na potrzeby rynku i klientów. Europa Centralna charakteryzuje się wysokim tempem wzrostu rynku XPS. Tempo wzrostu zapotrzebowania na płyty XPS jest wyższe niż na tradycyjny styropian. Budowa nowej linii produkcyjnej płyt XPS pozwoli na intensyfikację sprzedaży i wzrost udziałów rynkowych szczególnie na rynkach polskim, czeskim, słowackim i niemieckim.

XPS (polistyren ekstrudowany), sprzedawany pod nawą handlową Synthos XPS Prime,  jest nowoczesnym materiałem termoizolacyjnym, który zdobył szerokie uznanie branży budowlanej, a jego popularność rynkowa stale wzrasta. Polistyren ekstrudowany XPS Prime charakteryzuje się bardzo dobrą izolacyjnością termiczną, odpornością na działanie wilgoci oraz wysoką wytrzymałością. Dzięki zamkniętokomórkowej budowie wewnętrznej wykazuje on szereg unikalnych cech, bardzo przydatnych w budownictwie. Oprócz zastosowania w budownictwie mieszkaniowym i komercyjnym, płyty XPS Prime stosowane są do izolacji przy budowie torowisk, parkingów, infrastruktury drogowej i pasów startowych i innych nawierzchni, na które wywierany jest duży nacisk.

Synthos planuje dalszą rozbudowę zdolności produkcyjnych do łącznej zdolności 800 tys. m3/rok. Dla dalszej rozbudowy rozważana jest lokalizacja w Czechach.

Wyświetlono: 675

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej