Wiadomości - Przemysł chemiczny z kraju

Synthos myśli o energetyce jądrowej

29.10.2019

Synthos przymierza się do budowy małej elektrowni jądrowej. Projekt ma być sfinalizowany w ciągu 10 lat.

Sprawa jest na razie dość niejasna, choć wiadomo, że podpisane zostało już porozumienie między polską spółką chemiczną a amerykańsko-japońskim konsorcjum General Electric Hitachi Nuclear Energy Americas, które specjalizuje się w tego typu technologiach. Koszt miałby nie przekroczyć 1 mld dolarów.

Mowa w nim o wolnych od emisji CO2 reaktorach wodno-wrzących o szacowanej mocy na poziomie 300 MW. Jest to zatem moc stosunkowo niewielka, ale i bez tego projekt w warunkach naszego kraju zasługuje na miano pionierskiego. W przeciwieństwie do konwencjonalnych reaktorów dużych elektrowni jądrowych – BWRX-300 powstaje w siedzibie producenta i gotowy dostarczany jest na miejsce budowy instalacji. Dzięki temu jest przedsięwzięciem znacznie tańszym od tradycyjnych tego typu inwestycji. Powodem tej inwestycji ma być chęć rozwoju Synthosu w oparcie o tzw. czyste technologie. Na razie nie zostało ujawnione, gdzie taka elektrownia miałaby w ogóle stanąć.

- BWRX-300 to przełomowa innowacja w branży energetycznej, w której koszty stały się znaczącą barierą dla dalszego rozwoju. Nasz technologia jest konkurencyjna pod względem kosztowym w stosunku do gazu, odnawialnych źródeł energii i innych form wytwarzania energii. Wyrażamy uznanie dla Synthos za zainteresowanie technologią małych reaktorów modułowych i poparcie dla opcji czystej energii w Polsce - powiedział Jon Ball, wiceprezes General Electric Hitachi.

Wyświetlono: 698

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej