Wiadomości - Przemysł gumowy z kraju

Synthos: inwestycja nie tak opłacalna, jak myślano

18.12.2017
Autor: Dominik Wójcicki

Synthos poinformował, że efekty związane z uruchomieniem w 2015 r. w Oświęcimiu fabryki do produkcji nowoczesnych kauczuków SSBR o mocach rzędu 90 tys. ton rocznie nie są tak pozytywne, jak tego oczekiwano.

Zrealizowana ponad dwa lata temu inwestycja bazuje na umowie licencyjnej podpisanej przez Sunthos z The Goodyear Tire & Rubber Company. W wyniku porozumienia powstała nowoczesna instalacja kauczuków SSBR, których odbiorcami mieli być wiodący producenci opon na całym świecie. Fabryka może ponadto produkować kauczuk polibutadienowy. Kauczuki SSBR stosowane są w produkcji innowacyjnych opon letnich i zimowych o ulepszonych własnościach użytkowych w zakresie odporności na ścieranie, oporów toczenia i przyczepności do mokrej nawierzchni. Własności te odpowiadają za zmniejszenie zużycia paliwa, jak również bezpieczeństwo i komfort jazdy.

Inwestycja miała znacząco umocnić pozycję polskiego przedsiębiorstwa. Teraz jednak zarząd spółki przyznaje, iż nie jest w stanie w najbliższym czasie zagwarantować zakładanego w procesie inwestycji oraz w pierwszych latach funkcjonowania poziomu wykorzystania zdolności produkcyjnych. Przekonuje, iż proces dochodzenia do pełnej zdolności produkcyjnej wydłuża się ze względu na konkurencję rynkową, a także słaby popyt na rynkach dalekowschodnich oraz czas uzyskiwania akceptacji klientów. Równocześnie marże odbiegają od poziomu pozwalającego uzyskać zakładany zwrot z inwestycji.

W ocenie przedstawicieli Synthosu, w okresie od rozpoczęcia projektu miało miejsce istotne zmniejszenie popytu i spadek cen produktów standardowych SSBR. Firma nieprzerwanie realizuje jednak prace wdrożeniowe dla nowych asortymentów, zaś rozwijane produkty znajdują się obecnie w procesie badania i homologacji u wiodących producentów opon.

Niestety w związku z brakiem walidacji testowanych produktów zarząd Synthosu nie może zagwarantować, że tempo prac wdrożeniowych pozwoli w krótkim czasie istotnie podnieść wykorzystanie zdolności produkcyjnych instalacji w Oświęcimiu. Pełne wdrożenie nowych rozwiązań wymagać ma dodatkowego czasu i potencjalnie istotnych nakładów na środki trwałe.

Wyświetlono: 4641

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej