Artykuły - Tworzywa sztuczne

Świat tworzyw sztucznych się zmienia

24.10.2019
Autor: Rada Wystawców Targów K
Świat tworzyw sztucznych się zmienia

Tworzywa sztuczne i kauczuk utrzymają kurs wzrostowy. Światowy sukces tych sektorów widać przede wszystkim we wzroście zastosowania surowców, jako materiału konstrukcyjnego.

Od 1950 r. wzrost ten utrzymuje średni poziom 8,5% rocznie. Obecnie tempo nie jest już tak duże, jak w latach 50. i 60. ubiegłego wieku; od wejścia w nowe tysiąclecie znajduje się na poziomie 4-5% rocznie w zależności od regionu, produktu czy zastosowania. Mimo tego przed branżą tworzyw sztucznych jeszcze długie dekady powodzenia.

Tworzywa wszędzie potrzebne

Światowy wzrost zużycia tworzyw sztucznych napędzany jest głównie przez zwiększającą się liczbę ludności i ich dążenie do poprawy standardu życia. Stale rośnie wykorzystanie tworzyw w produkcji opakowań żywności i produktów codziennego użytku, pojemników do magazynowania i transportu. Rozbudowywana jest infrastruktura i sieci zaopatrzenia w wodę, prąd i inne media. Trendem staje się poprawa izolacji budynków, poprzez m.in. coraz bardziej zaawansowane profile okienne.

Wszystko to sprawia, że także w budownictwie zastosowanie tworzyw jest ogromne.

Kolejny, silnie rosnący rynek aplikacji tworzyw to mobilność – od samochodów i ich zróżnicowanych koncepcji napędów, poprzez przewóz ładunków, pojazdy szynowe aż po lotnictwo. Dziedziną, w której tworzywa sztuczne stały się niezbędne jest medycyna. W tym zakresie elementy do diagnostyki i sprzęt laboratoryjny, podobnie jak rozwiązania gwarantujące bezpieczne aplikowanie medykamentów potrzebują tworzyw sztucznych, jako funkcjonalnych, praktycznych i higienicznych artykułów jednorazowych. Wreszcie też współczesny przemysł energetyczny, związany np. z pozyskiwaniem odnawialnej energii, nie jest w stanie obyć się bez tworzyw. Są one przecież coraz częściej wykorzystywane do produkcji detali montowanych docelowo w turbinach wiatrowych, turbinach wodnych, pompach, panelach solarnych. Najpopularniejszymi zastosowaniami tworzyw konstrukcyjnych w turbinach wiatrowych są przesuwne segmenty pierścieniowe, krążki i klocki cierne wykorzystywane do hamowania turbin, pierścienie przenoszące moc oraz uszczelnienia, klatki łożysk dla łożysk kulkowych. Do otrzymywania elementów stosowanych w produkcji energii odnawialnej wykorzystywany jest głównie PET, PEEK, PA oraz PE.

Stowarzyszenie PlasticsEurope oszacowało w 2017 r. światową produkcję tworzyw na 348 mln ton, z czego ok. 290 mln ton stanowiły materiały przerabiane na produkty. Pozostałe 55 mln ton zastosowano do wytwarzania powłok, klejów, zawiesin, farb i lakierów. Jednocześnie w 2017 r., według analiz IRSG, wytworzono na świecie i zużyto 28,5 mln ton kauczuku (13,5 mln ton przypadło na kauczuk naturalny, 15  mln ton na syntetyczny).

Gospodarczy awans Chin i wielu krajów południowo-wschodniej Azji uczynił z tego regionu najszybciej rozwijający się obszar w branży tworzyw sztucznych. Obecnie w Azji wytwarza się połowę światowej produkcji tworzyw. Z krajów azjatyckich pochodzi także prawie 40% stosowanych w przetwórstwie tworzyw maszyn. Według najnowszych danych, na Państwo Środka przy pada aktualnie 29,4% globalnej produkcji tworzyw i 31% światowej produkcji maszyn do tworzyw. Chiny notują także największy udział w przetwórstwie.

Gwałtowny rozwój zdolności produkcyjnych w Azji sprawił, że relatywne znaczenie Europy i Ameryki Północnej w światowej produkcji tworzyw stale się zmniejsza i nie przekracza już 20% dla każdego z kontynentów. Azja w ciągu ostatnich 20 lat zwiększyła swój udział w światowej produkcji tworzyw z 30% do 50%, natomiast Ameryka Północna straciła 10 punktów procentowych, a Europa nawet 15 p.p. Azja dominuje także w produkcji kauczuku – w 2019 r. przypadnie na nią 91% produkcji kauczuku naturalnego i 54% syntetycznego.

Wyświetlono: 2652

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej