Nowości - Tworzywa sztuczne ze świata

Superchłonne polimery do produkcji pieluch

01.12.2014

Koncern BASF wyda 500 mln euro celem wyprodukowania polimerów odznaczających się wysokim poziomem chłonności. Materiały te zapewnią opracowanie wygodniejszych i cieńszych pieluch.

- Firma BASF opracowała strategię reorganizacyjną, chcąc szybko wprowadzić innowację na rynek. Aby czas wprowadzenia był jak najkrótszy, rozbudujemy i zmodyfikujemy istniejące już zakłady produkcyjne. W przyszłości będą one mogły produkować zarówno nowy superchłonny polimer o nazwie handlowej Saviva, jak i obecny polimer o nazwie HySorb - powiedział Michael Heinz, członek zarządu BASF.

Pierwsza tura reorganizacji zakładów największej chemicznej firmy świata rozpocznie się w Europie. Potem obejmie fabryki w Azji i w obu Amerykach. Wdrożenie nowej technologii przypieczętuje wiodącą pozycję koncernu na rynku superchłonnych polimerów. Już teraz koncern z uwagi na posiadaną przez siebie globalną sieć placówek badawczych, zakładów produkcyjnych i centrów usług oraz rocznych możliwości produkcyjnych dla superchłonnych polimerów rzędu 590 tys. ton, jest wiodącym partnerem dla podmiotów z branży środków higieny. W ramach inwestycji realizowanej w pionie środków do pielęgnacji i higieny osobistej, zapowiada rozwój mocy produkcyjnych dla procesu polimeryzacji kropel.

Superchłonne polimery oznaczają materiał, który jest w stanie wchłonąć i zatrzymać niezwykle dużą ilość płynu w stosunku do ich własnej masy. Są one stosowane jako główny element pieluch dla niemowląt, produktów dla osób dotkniętych inkontynencją oraz środków higienicznych dla kobiet. W ciągu ostatnich 10 lat naukowcy BASF intensywnie pracowali nad nową technologią i optymalizacją związanych z nią procesów produkcyjnych. W wyniku tych prac superłchłonne polimery Saviva mają być dostępne na rynku w 2016 r. Charakteryzować się one będą nowoczesnym mechanizmem rozprowadzania płynu. Składają się z kulistych cząsteczek z mikroporami, co sprawia, że są wydajnym superchłonnym polimerem do stosowania wewnątrz pieluch.

Pion Produktów do Pielęgnacji i Higieny Osobistej BASF oferuje szeroki asortyment składników do wytwarzania środków do pielęgnacji i higieny osobistej, artykułów chemii gospodarczej, artykułów chemii przemysłowej i środków do sprzątania obiektów użyteczności, jak również artykułów stosowanych do celów technicznych.

Wyświetlono: 3133

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej