Nowości - Przemysł chemiczny ze świata

Substancje zmiękczające najważniejszymi substancjami chemicznymi w wykańczaniu tekstyliów

05.03.2020
Autor: Anna Jarosik

Globalny rynek substancji chemicznych do wykończania tekstyliów wart jest 6,2 mld dolarów i rośnie w tempie 5,5% rocznie. Głównymi czynnikami napędzającymi branżę są rosnący popyt na tekstylia techniczne oraz na funkcjonalne wykończenia tkanin w gospodarstwach domowych. Jednak rygorystyczne przepisy dotyczące ochrony środowiska naturalnego, przykładowo w zakresie usuwania ścieków powykończeniowych z produkcji tekstyliów, stanowią przeszkodę dla jeszcze dynamiczniejszego wzrostu.

Spośród wielu chemikaliów stosowanych w procesie wykończeniowym tekstyliów prym wiodą substancje zmiękczające. Coraz częściej stosuje się wykończenia zmiękczające, ponieważ pomaga to tkaninom osiągnąć miękkość, gładkość, większą elastyczność oraz lepsze drapowanie. Ponadto wykończenia zmiękczające pomagają w mniejszym zużyciu odzieży, która z nich powstaje. Dodatkowo substancje takie zapewniają świeży zapach, zmniejszają ryzyko gromadzenia się bakterii i wirusów oraz spowalniają rozciąganie się tkanin.

Spośród różnych procesów stosowanych w branży tekstylnej do wykończania, to utwardzanie na sucho jest dziś najszybciej rozwijającą się metodą. Prawie wszystkie rodzaje substancji chemicznych do wykończania tkanin są nakładane na tkaniny przy użyciu tego procesu.

Techniczne zastosowanie tekstyliów jest najszybciej rozwijającym się segmentem rynku. Tkaniny techniczne są stosowane w mniej estetycznych aplikacjach, takich jak transport, motoryzacja, higiena medyczna i osobista, kontrola i filtracja zanieczyszczeń, rolnictwo, przemysł, pakowanie i sport. Przykładowo, tkaniny techniczne są używane w transporcie jako liny płynące za statkami; jako wytrzymałe tkaniny na bazie włókien stosowane są w spadochronach, balonach, sieciach. Również nadmuchiwane elementy satelitów lub innych statków kosmicznych wykonane są z tego typu tkanin.

Huntsman Corporation (Stany Zjednoczone); Wacker Chemie AG (Niemcy); The Dow Chemical Company (Stany Zjednoczone); BASF (Niemcy); Archroma (Szwajcaria); Evonik Industries (Niemcy); DuPont (Stany Zjednoczone); Solvay SA (Belgia); Tanatex Chemicals BV (Holandia) oraz Dystar Singapore – to lista wiodących producentów substancji chemicznych do wykańczania tkanin.

Tagi


tekstylia
Wyświetlono: 1256

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej