Artykuły - Przemysł kosmetyczny

Stres oksydacyjny a pielęgnacja przeciwstarzeniowa

03.10.2019
Autor: Ewa Kilian-Pięta, Centrum Dermatologii Symbiosis Sp. z o.o., Leszek Broniarek, BBH Biotech Polska Sp. z o.o.
Stres oksydacyjny a pielęgnacja przeciwstarzeniowa

Deklaracje potwierdzające działania kosmetyków przeciwstarzeniowych to przede wszystkim „utrzymanie skóry w dobrej kondycji”. Co za tym idzie? 

Nowoczesne kosmetyki przeciwstarzeniowe powinny wykazywać działanie minimalizujące dysfunkcje skóry, które powstają na skutek psychosomatycznych zaburzeń wynikających ze stresu i tym samym przedwczesnego starzenia.

Nadmierny stres oksydacyjny, na który narażona jak skóra, to nie tylko zbyt duża dawka promieniowania UV, ale również zanieczyszczenie środowiska oraz szereg zabiegów odmładzających stosowanych w medycynie estetycznej. Peelingi frakcyjne, złuszczanie chemiczne, fale radiowe to zabiegi mające na celu kontrolowane uszkodzenie skóry w celu stymulacji jej odnowy oraz wygładzenia powierzchni naskórka. Rekonwalescencja naskórka po tych zabiegach wymaga zwiększonego zapotrzebowania na składniki odżywcze w celu odbudowy prawidłowej bariery hydrolipidowej oraz naturalnej fotoochrony naskórka. Mezoterapia z kwasu hialuronowego, antyoksydantów, osocza bogatopłytkowego to zabiegi mające na celu między innymi rewitalizację skóry po inwazyjnych zabiegach złuszczających oraz wygładzających. Bez codziennej odpowiedniej pielęgnacji kosmetykami specjalnie do tego przeznaczonymi trudno jest osiągnąć efekt dobrej kondycji naskórka, który jako pierwszy zdrowotnie i wizualnie powinien prezentować efekty zabiegu medycyny estetycznej.

Skóra jest narządem, który chroni organizm przed czynnikami zewnętrznymi oraz wspomaga funkcje wydalnicze toksyn z organizmu. Niestety nie jest priorytetowym organem dla ustroju, dlatego wszystko, co „dobre z pożywienia” otrzymuje ostatnia. Warunki podwyższonego stresu oksydacyjnego, niedożywienie, zaburzenia ustrojowe, nadużywanie inwazyjnych zabiegów, jako pierwsze ujawnią deficyty na skórze, włosach i śluzówkach. Początkowo będą to defekty kosmetyczne, tj. wysuszenie, zaczerwienienie, przebarwienia, wypadanie włosów czy świąd, a następnie przewlekłe procesy zapalne z okresami zaostrzeń, choroby z autoagresji oraz nowotwory.

Wyświetlono: 855

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej