Nowości - Przemysł kosmetyczny ze świata

Starzenie się społeczeństw zachodnich ujawnia rosnący potencjał karotenoidów

25.09.2018
Autor: Anna Jarosik

Badania Allied Market Research wskazują, że szacowana wartość globalnego rynku karotenoidów w roku 2017 wynosiła 1,57 mld dolarów, a skumulowany roczny wskaźnik wzrostu (CAGR) do 2025 r. sięgnąć ma 3,6%.

Karotenoidy są barwnikami pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego. Mogą być naturalne, jak i syntetyczne. Funkcyjnie odpowiadają za kolor czerwony, pomarańczowy i żółty. Jednym z ich głównych działań jest efekt odmładzania, z tego względu znajdują szerokie zastosowanie, w branży kosmetycznej, spożywczej i farmaceutycznej. Działanie karetonoidów polega na tym, że wchłaniane są one przez jelita, gdzie trafiają do krwi, która za pomocą lipoprotein transportuje je do różnych tkanek w organizmie. Część karotenoidów jest magazynowana m.in. w skórze, co nadaje jej zdrowszy, opalony kolor. Dodatkowo neutralizują wolne rodniki, wywołujące przebarwienia oraz wpływają na wzrost nabłonka; przeciwdziałają złuszczaniu naskórka i jednocześnie przyspieszają gojenie się skóry. Ciekawą zaletą karotenoidów jest przeciwdziałanie rozwojowi zmian nowotworowych. Karotenoidy odpowiadają również za prawidłowy wzrok oraz obniżony poziom złego cholesterolu.

Karetonoidy to m.in. rozpuszczalna w tłuszczach astaksantyna, czyli organiczny związek chemiczny z grupy ksantofil; kapsantyna; β-kryptoksantyna; luteina, czyli żółty barwnik, również z grupy ksantofili - alkoholowa pochodna α-karotenu; α- i β-karoten; likopen z grupy karotenów, o budowie podobnej do kauczuku naturalnego oraz zeaksantyna.

Seniorzy, z uwagi na podatność na zachorowania i używanie leków, znacząco stymulują zapotrzebowanie na karetonoidy. Ponadto wzrost zapotrzebowania na naturalne barwniki oraz coraz szersze zastosowanie w wielu różnych branżach końcowych, zwłaszcza prokonsumenckich dodatkowo napędza globalny rynek karotenoidów.

Wśród graczy, aktywnych na rynku karotenoidów wymienia się firmy BASF; DSM; Chr. Hansen Holding; FMC Corporation; Cyanotech Corporation; Kemin Industries; DDW The Color House; Döhler GmbH; Allied Biotech Corporation oraz ExcelVite Sdn. Bhd.

Europa jest największym rynkiem dla karotenoidów ze wzrostem przychodów na poziomie 3,7% rocznie.

W ujęciu kategorii produktowych to astaksantyna ma największy udział rynkowy. Astaksantyna wcześniej była stosowana wyłącznie w celu poprawienia nasycenia koloru łososia hodowlanego. Jednak ostatnio zyskała na znaczeniu, ponieważ zaczęto ją używać w produkcji suplementów diety, w celu poprawienia zdrowia stawów, skóry i oczu.

Wyświetlono: 4846

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej