Artykuły - Przemysł kosmetyczny

Stabilny rynek substancji żelujących i zagęszczających

19.04.2018
Autor: Krzysztof Mrówczyński
Stabilny rynek substancji żelujących i zagęszczających

Substancje żelujące i zagęszczające to w wielu przypadkach nieodzowne, choć nie wiodące, składniki współczesnych kosmetyków. Ich sprzedaż odpowiada obecnie za ok. 5% światowego rynku surowców kosmetycznych.

Współczesna oferta tych półproduktów jest dość zróżnicowana, przy czym na popularności zyskują zwłaszcza te pochodzenia naturalnego. W większości są to substancje wykorzystywane na większą skalę w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, a nawet wydobywczym.

Rola i przykłady substancji żelujących oraz zagęszczających

Pojęcia substancji zagęszczających i żelujących nie są tożsame, choć ich zakresy w dużej mierze się ze sobą pokrywają (wiele substancji o właściwościach zagęszczających może również spełniać funkcje żelujące). Zagęszczacze poprawiają konsystencję oraz lepkość produktów kosmetycznych, zapewniając tym samym ich odpowiednią stabilność oraz skuteczne działanie (np. ułatwiają ich rozprowadzanie i przyleganie do skóry). Substancje żelujące służą do produkcji tych kosmetyków, które mają postać żeli (lub zbliżoną do nich). Ponadto mogą przyczyniać się do lepszej stabilności i nadawania odpowiedniej konsystencji produktów kosmetycznych w formie kremów czy mleczek.

Wiele surowców kosmetycznych o funkcjach żelujących i zagęszczających ma pochodzenie naturalne, dzięki czemu mają one dość neutralny wpływ na ludzkie zdrowie, a wiele z nich nie posiada w dodatku niepożądanych właściwości alergennych. Substancje te, oprócz właściwości stabilizujących, wspierają również procesy pielęgnacyjne (nawilżanie, zmiękczanie i wygładzanie skóry). Najpopularniejszą substancją z omawianej grupy produktów jest żelatyna. Powstaje w procesie hydrolizy kolagenu pozyskiwanego ze skóry, chrząstek oraz kości zwierzęcych. Żelatyna niebezpodstawnie kojarzona jest głównie z produkcją żywności – zwłaszcza jako składnik galaretek, jogurtów oraz dżemów. Jednym z jej drugorzędnych zastosowań jest jednak również przemysł kosmetyczny. Dzięki swoim właściwościom stabilizującym żelatyna nadaje kosmetykom odpowiednią konsystencję, gęstość oraz lepkość. Jej zastosowanie w kosmetologii jest dość szerokie – spotyka się ją w składzie wielu produktów z różnych kategorii, takich jak kremy do twarzy, szampony i odżywki, żele do włosów, balsamy do ciała, lakiery do włosów i paznokci, maseczki, kosmetyki do opalania. Żelatyna jest środkiem żelującym preferowanym przez producentów kosmetyków z uwagi na dużą zawartość protein, które m.in. wspierają proces ujędrniania skóry, przyspieszają wzrost paznokci, a także wzmacniają włosy, nadając im większy połysk i ułatwiając ich układanie.

Wyświetlono: 1325

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej