Artykuły - Tworzywa sztuczne

Środki spieniające – lepsza przyszłość dzięki ADCA

04.10.2017
Autor: Artykuł promocyjny
Środki spieniające – lepsza przyszłość dzięki ADCA

Porofory to związki chemiczne, które w temp. otoczenia są stabilne, natomiast w temp. podwyższonej lub w wyniku działania odpowiednich związków chemicznych rozkładają się, wydzielając duże ilości produktów gazowych, najczęściej azotu lub rzadziej tlenku węgla.

Spienianie tworzyw sztucznych i gumy poprzez wytwarzanie pęcherzyków w masie jest technologią, która istnieje już ponad 50 lat. Rozmiar, kształt oraz rozmieszczenie takich pęcherzyków ma bezpośrednie przełożenie na właściwości produktu końcowego.

Obecnie wyroby ze spienionych tworzyw sztucznych lub gumy są powszechne na rynku. Znaleźć je można w przedmiotach mniej lub bardziej codziennego użytku, np. w siedzeniach samochodowych lub torbach wykonanych ze sztucznej skóry, w wykładzinach podłogowych albo deskach rozdzielczych samochodów.

Początkowo zastosowanie chemicznych środków spieniających wiązało się z uzyskaniem trzech podstawowych korzyści:

  • Izolacja – struktura komórkowa tworząca się dzięki uwalnianiu gazu zmniejsza przenoszenie hałasu, absorbuje wibracje, ale też tworzy barierę zatrzymującą ciepło oraz zapobiega pochłanianiu wilgoci;
  • Poprawa komfortu użytkowania – elastyczne powierzchnie z tworzyw spienionych są przyjemne w dotyku, co przekłada się na wyższy komfort użytkowania. Ponadto, sprężystość pianek tworzy zabezpieczenie przeciwwstrząsowe;
  • Trwałość – bardzo często wyroby ze spienionych tworzyw sztucznych mogą z powodzeniem stanowić alternatywę dla wyrobów wyprodukowanych ze składników naturalnych, poprawiając właściwości mechaniczne i możliwości recyklingu.

Rozwój świata w ciągu kilku minionych dekad wraz z powszechnymi i rosnącymi obawami dotyczącymi emisji dwutlenku węgla wyznaczył chemicznym środkom spieniającym nową misję. Tą misją jest kreowanie lżejszych niż dotychczas tworzyw sztucznych. Daje to podwójną korzyść – z jednej strony przewóz dóbr staje się mniej kosztowny, a z drugiej zmniejsza się zużycie surowców.

Dwa główne sektory, w których zapotrzebowanie na spienione materiały systematycznie wzrasta to budownictwo oraz przemysł samochodowy. Oba te sektory są bezpośrednio odpowiedzialne za większość emisji dwutlenku węgla. W przypadku budownictwa, domy i mieszkania niewydzielające dwutlenku węgla są głównym celem. Cel ten realizowany jest poprzez równoważenie zużycia odnawialnych źródeł energii, szczególnie poprzez stosowanie efektywnych ociepleń budynków. W tym obszarze zastosowań środki spieniające są szczególnie istotne. Gdy mowa o branży samochodowej, to dopóki auta elektryczne nie staną się powszechne, dopóty producenci samochodów będą dokładali wszelkich starań, aby zmniejszyć zużycie paliw, m.in. poprzez obniżanie wagi pojazdu.

Podsumowując, już teraz możemy powiedzieć, że środki spieniające mogą być uznane za surowce zrównoważone ekologicznie, które nie przyczyniają się do zmiany klimatu, ograniczają negatywny wpływ człowieka na środowisko oraz poprawiają warunki życia ludzi.

Wyświetlono: 2181

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej