Nowości - Przemysł chemiczny ze świata

Środki chemiczne zmiękczające wodę: rynek rośnie o 7,1% rocznie

23.02.2019
Autor: Anna Jarosik

Według Allied Market Research, rynek środków chemicznych zmiękczających wodę wart jest  2,05 mld dolarów i rośnie w tempie 7,1% rocznie.

Woda jest uniwersalnym rozpuszczalnikiem i zawiera w swoim składzie minerały, m.in. wapń i magnez. Są one odpowiedzialne za jej twardość. Dodatkowo rozpuszczone w wodzie minerały powodują osadzanie się kamienia i tzw. łuszczenie się powierzchni naczyń, rur, wewnętrznych części elementów grzejnych oraz różnych urządzeń ciepłowniczych i chłodniczych. Niezmywalne osady z mydła wapiennego, zatkana czy skorodowana instalacja hydrauliczna, o zwykle efekt twardej wody. Środki zmiękczające wodę usuwają wspomniane twarde minerały, przedłużając żywotność urządzeń pracujących z wodą.

Postępująca urbanizacja wpływa na rosnące zapotrzebowanie na komunalne procesy uzdatniania wody. Ma to na celu zaspokojenie coraz większego zapotrzebowania na wodę pitną i usługi sanitarne. Wzrost zużycia wody na całym świecie jest głównym czynnikiem napędzającym globalny rynek chemicznych środków zmiękczających. Oczekuje się jednak, że obecność alternatywnych technologii oczyszczania i przetwarzania wody wyhamuje wzrost całego rynku środków zmiękczających.

W zależności od rodzaju środka zmiękczającego wodę wyróżniamy zmiękczacze wody na bazie soli i środki bezsolne. Bezsolne środki zmiękczające wodę są zdecydowanie tańsze aniżeli ich odpowiedniki na bazie soli. Jednocześnie są one preferowanym rozwiązaniem, ponieważ nie bazują na żadnych chemikaliach do zmiękczania wody, natomiast neutralizują mineralne zanieczyszczenia, tj. wapń i magnez, tak aby nie przylegały one do powierzchni. Są zdecydowanie łatwiejsze w zastosowaniu, a koszty konserwacji są niższe w porównaniu do rozwiązań bardziej tradycyjnych, tj. na bazie soli.

Środki zmiękczające wodę są coraz popularniejsze w zastosowaniach mieszkaniowych. Ocenia się, że ich wzrost w tym segmencie będzie największy w najbliższej przyszłości. Udział tego segmentu to ok. 60%. Ich zastosowanie w tym segmencie ma na celu ograniczenie występowania korozji rur instalacyjnych, a co za tym często idzie problemów z urządzeniami ciepłowniczymi i chłodniczymi.

Geograficznie największy popyt notuje Ameryka Północna. Powodów upatruje się we wzroście w sektorze przemysłowym, który w największym stopniu odpowiada za popyt na zmiękczoną (zdemineralizowaną) wodę. Istotną rolę odgrywają również zobowiązania w zakresie ochrony środowiska naturalnego dotyczące korzystania z czystej wody, ponownego przetwarzania wody oraz jej użycia.

Wyświetlono: 1366

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej