Wiadomości - Chemia budowlana z kraju

Sprzedaż farb dekoracyjnych urosła w drugim półroczu 2020 r.

11.08.2020

Polski Związek Producentów Farb i Klejów poinformował, że krajowa branża farb dekoracyjnych zamknęła półrocze na dużym plusie. Pierwszy kwartał nie przyniósł większych zmian, natomiast wartość sprzedaży farb dekoracyjnych w drugim kwartale wzrosła aż o 14% względem tego samego okresu 2019 r. Jest to rekordowy wynik w pięcioletniej historii prowadzonego przez PZPFiK badania. Przedstawiciele branży wskazują, że przyczyną tego jest zmiana zachowań konsumenckich.

Wyniki drugiego kwartału bieżącego roku dla polskiej branży farb dekoracyjnych okazały się być bardzo korzystne. W prowadzonym przez PZPFiK od ponad pięciu lat badaniu nigdy nie odnotowano tak dużego wzrostu. 14% znaczący przyrost, którego przyczyn producenci upatrują przede wszystkim w zwiększonym zapotrzebowaniu Polaków na farby kategorii DIY (ang. do-it-yourself).  Agregowane przez nas dane wskazują, że branża farbiarska dobrze poradziła sobie z COVID-19. Przypuszczamy, że pozostanie w domach skłoniło Polaków do wykorzystania tego czasu na przeprowadzenie remontów czy odświeżanie mieszkań - mówi Bartłomiej Ślązak, dyrektor zarządzający PZPFIK.  

Także wyniki kategorii wyrobów do pielęgnacji i ochrony drewna wskazują na zmianę zachowań konsumenckich w dobie COVID-19. Licząc od początku roku w tej kategorii produktów zanotowano wzrost o 19%. To duża zmiana, która wymyka się standardowym sezonowym trendom. Najpewniej to efekt przebywania Polaków na różnego rodzaju działkach czy w domkach letniskowych.

Inaczej ma się sytuacja z farbami przemysłowymi.

- Z informacji uzyskanej bezpośrednio od producentów wiemy, że sprzedaż tej kategorii farb spadała. Potwierdzałoby to też badanie CHEM Research w Europie, które mówi o spadku na poziomie ok. 18% farb przemysłowych. Dokładne dane dotyczące Polski będziemy mieli, gdy uruchomimy panel badawczy m.in. dla farb proszkowych, nad czym obecnie pracujemy – dodaje Bartłomiej Ślązak.

Wyświetlono: 811

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej