Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

Spolana kończy używanie rtęci w ramach produkcji chloru, ale wciąż będzie wytwarzać PCW

06.12.2017
Spolana kończy używanie rtęci w ramach produkcji chloru, ale wciąż będzie wytwarzać PCW

Od początku grudnia br., wchodząca w skład Grupy Kapitałowej Orlen, czeska spółka Spolana dostosowała się do wymagań określonych w przepisach prawa czeskiego i europejskiego, całkowicie zaprzestając stosowania rtęci w swoich zakładach produkcyjnych chloru. Jednocześnie, we współpracy z organami samorządowymi i Ministerstwem Środowiska, rozpoczęła proces rekultywacji środowiska naturalnego na terenie zakładu.

Dzięki zamknięciu instalacji elektrolizy Spolana spełnia wymogi decyzji Komisji Europejskiej, zgodnie z którą kraje Wspólnoty zobowiązane są do zaprzestania prowadzenia procesu elektrolizy chloru metodą rtęciową. Produkcja polichlorku winylu,  do którego potrzebny jest chlor, a którego jedynym wytwórcą w Republice Czeskiej jest Spolana, będzie jednak kontynuowana.

– W tym roku zakończyliśmy przygotowania do uruchomienia nowego procesu produkcji PCW, który stopniowo wdrażamy. Zmiana ta nie będzie miała najmniejszego wpływu na jakość ani bezpieczeństwo. Do tej pory chlor powstawał w Spolanie w procesie elektrolizy z wykorzystaniem rtęci. Obecnie etap ten został zastąpiony bezpośrednim zakupem EDC, co zapewnia ciągłość produkcji PCW z pełnym wykorzystaniem mocy wytwórczych. Część terenu produkcyjnego, na którym znajdowała się instalacja wykorzystująca technologię rtęciową, zostanie wkrótce poddana procesom rekultywacji. Przygotowania w tym zakresie rozpoczęły się natychmiast po zakończeniu produkcji, w oparciu o projekt zatwierdzony przez władze samorządowe. Łączne nakłady inwestycyjne na zakończenie pracy instalacji elektrolizy i przeprowadzenie prac rekultywacyjnych wynoszą około 160 mln CZK. Proces ten powinien zostać zakończony w ciągu najbliższych dwóch lat – wyjaśnia Karel Pavlíček, dyrektor generalny Spolany. 

Zaprzestanie stosowania rtęci w produkcji to kolejny istotny krok w prowadzonym procesie redukcji oddziaływania Spolany na środowisko naturalne.

– Już dziś spełniamy wszystkie limity emisji, przeznaczając jednocześnie kolejne dziesiątki milionów koron na ochronę środowiska. W przyszłym roku zamierzamy rozpocząć budowę nowego bloku energetycznego opalanego gazem, który w 2019 r. ma zastąpić istniejącą elektrownię zasilaną węglem brunatnym. To pozwoli nam jeszcze bardziej ograniczyć wpływ naszej działalności produkcyjnej na środowisko naturalne – podsumował Karel Pavlíček.

Spolana jest jedną z największych firm chemicznych w Czechach i jedynym producentem PCW i kaprolaktamu w kraju. Wytwarza również wodorotlenek sodu, siarczan amonu i kwas siarkowy. Obecnie firma zatrudnia ponad 700 osób. Od 2016 r. właścicielem Spolany jest Unipetrol. 

Wyświetlono: 569

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

z kraju

ze świata

Wrzesień 2018
12
3456789
10111213141516
17181920
212223
242526
27282930
więcej