Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

Spokój na rynku soli potasowej

22.09.2020

Grupa Azoty Police nie przewiduje w kolejnych miesiącach znacznych wzrostów cen soli potasowej. Jeśli jednak takie będą miały miejsce, to będą miały charakter symboliczny w przypadku soli potasowej standardowej (MOP) i nieco większy w przypadku soli granulowanej.

Producenci soli potasowej zderzyli się w pierwszej połowie 2020 roku ze zdecydowanym spadkiem popytu na swój produkt, a dodatkowo pojawiały się problemy logistyczne związane z pandemią koronawirusa. Ograniczenia podażowe, które zazwyczaj stosowali producenci soli, w tym przypadku nie były w stanie wpłynąć na wzrost cen. W konsekwencji czołowi odbiorcy z Chin wynegocjowali w drugim kwartale 2020 roku umowy na dostawę soli potasowej (MOP) na okres do końca czerwca 2021 roku, ze spadkiem ceny o około 24%, w stosunku do umowy z 2018/2019 roku. Indyjscy odbiorcy wynegocjowali cenę o około 18% niższą w stosunku do ostatniej umowy z 2019 roku. Po tych informacjach poszczególne rynki dostosowały na bieżąco warunki współpracy z producentami soli potasowej, głównie w kierunku obniżenia ceny zakupu na drugi i trzeci kwartał 2020 roku.

Sól potasowa jest surowcem pochodzenia naturalnego (kopalina) wykorzystywanym w przemyśle nawozowym jako nośnik potasu. Sól potasowa może być wykorzystywana jako komponent nawozów wieloskładnikowych (stałych), jak i składnik mieszanek nawozowych (blendy). Sól potasowa wykorzystywana w przemyśle nawozowym jest przeważnie w postaci chlorkowej (MOP) oraz dodatkowo w postaci siarczanowej (SOP), którą można pozyskiwać w sposób naturalny (kopalina), jak i poprzez syntezę chemiczną (głównym producentem są Chiny).

Największymi dostawcami soli potasowej na świecie są Canpotex (Kanada), Uralkali (Rosja), BPC (Białoruś) oraz K+S (Niemcy) i ICL (Izrael), które odpowiadają za blisko 80% obrotu soli potasowej na świecie.

Wyświetlono: 241

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej