Wiadomości - Chemia rolnicza - Ze świata

Spadki cen na rynku mocznika

18.09.2019

Grupa Azoty podała, że średnie ceny mocznika w bieżącym roku są wyższe od cen w analogicznym okresie roku 2018 o ok. 10%. W pierwszym półroczu sięgały ok. 248 euro za tonę, podczas gdy rok wcześniej było to ok. 225 euro za tonę.

Pomimo wyższych poziomów w perspektywie długoterminowej ceny utrzymują się w trendzie spadkowym za sprawą spowolnienia na rynkach globalnych. Sytuacji w tym zakresie nie poprawia obserwowana w niektórych regionach świata znaczna nadpodaż produktu przy jednocześnie niskim popycie wynikającym z ograniczenia zakupów w oczekiwaniu na głębsze spadki cen. Czynnikiem stabilizującym notowania w tym roku było dwukrotne już pojawienie się na rynku zwiększonego zapotrzebowania na mocznik przez Indie, które miało być częściowo pokryte produktem z Chin. Ocenia się, że zwiększone zapotrzebowanie na produkt ze strony Indii doprowadzi w drugiej połowie tego roku do stabilizacji rynku pod względem popytowo-podażowym z możliwością wystąpienia nieznacznego deficytu produktu na rynku oraz stabilizacji cen w tym okresie.

Na rynku polskim jednak średnie ceny detaliczne mocznika były wyższe o ponad 10%.

Mocznik to nawóz azotowy zawierający 46% azotu, produkowany w Grupie Azoty w Puławach, Policach i Kędzierzynie – Koźlu. Jest nawozem uniwersalnym, co oznacza, że może być stosowany pod wszystkie rośliny uprawne w różnych okresach wzrostu, zarówno w formie granulowanej, jak i roztworu. Poza rolnictwem produkt wykorzystywany jest również do celów technicznych, głównie w produkcji żywic klejowych, stosowanych w przemyśle płyt drewnopochodnych. Mocznik może stanowić również bazę do dalszego przetworzenia, w tym na płynny nawóz – roztwór saletrzano-mocznikowy RSM oraz na melaminę.

Wyświetlono: 3437

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej