Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

Spadki cen na rynku melaminy

01.07.2019

Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy raportuje stabilną sytuację na rynku melaminy, której to jest znaczącym producentem.

W ocenie spółki, bieżąca sytuacja na europejskim rynku melaminy w ujęciu popytowo-podażowym jest bardzo spokojna. Popyt w relacji do analogicznego okresu roku poprzedniego jest od początku roku niższy. Realizowane są niskie marże z tytułu eksportu produktu. Wojna handlowa na linii Chiny-USA jest, w ocenie puławskiej spółki, coraz mocniej odczuwalna w przemyśle chemicznym, szczególnie dla strony chińskiej. Od początku roku tamtejsze fabryki melaminy pracują z wykorzystaniem 60- 70% nominalnych zdolności wytwórczych. W dodatku też kilka mniejszych chińskich fabryk melaminy zostało zatrzymanych ze względu na coraz bardziej niekorzystne marże generowane przez niską sprzedaż.

W pierwszym kwartale 2019 r. europejskie średnie kontraktowe ceny melaminy w relacji do analogicznego okresu roku poprzedniego spadły o 3,1% (tj. o 50 euro za tonę, zaś w relacji do wcześniejszego kwartału spadły średnio także o 3,1% (tj. 50 euro za tonę). Ceny zostały obniżone również na rynku amerykańskim. Istotną kwestią w ustaleniu wysokości cen była światowa sytuacja popytowo-podażowa, ze szczególnym uwzględnieniem Azji, a także poziom presji cenowej ze strony rynku SPOT w Europie.

Z początkiem tego roku ważnym wydarzeniem w branży było uruchomienie w Indiach nowej fabryki melaminy o mocach 40 tys. ton rocznie. Wcześniej w tym kraju produkowano zaledwie 15 tys. ton produktu. Fabrykę otworzyła firma Gujarat State Fertilizer & Chemical. Ta inwestycja może wpłynąć na obniżenie w kraju zainteresowania europejską melaminą.

Od 1 lutego 2019 roku weszło w życie porozumienie między Japonią a Unią Europejską w sprawie wolnego handlu, co może przynieść wzrost zainteresowania japońską melaminą wśród europejskich odbiorców.

W pierwszym kwartale tego roku produkcja melaminy w Puławach była o 7% niższa niż w analogicznym okresie 2018 r.

Tagi


melamina
Wyświetlono: 253

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej