Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

Solvay zwiększa produkcję tlenku propylenu

27.07.2018

Solvay, za pośrednictwem swojej spółki joint venture, uruchomił w Arabii Saudyjskiej światowej klasy kompleks do produkcji nadtlenku wodoru i tlenku propylenu w celu zaspokojenia globalnego zapotrzebowania na wysokiej jakości pianki poliuretanowe. Jest to instalacja typu HP-PO, czyli zakładająca produkcję od nadtlenku wodoru do tlenku propylenu.

Operatorem kompleksu jest firma SHPCo, utworzona jako wspólne przedsięwzięcie koncernów Solvay i Sadara (Sadara to z kolei joint venture między Dow Chemical i Saudi Aramco).

Tlenek propylenu jest głównym surowcem w procesie produkcji pianek poliuretanowych, które to są potem wykorzystywane w szerokim zakresie zastosowań, m.in. w branży motoryzacyjnej oraz meblarskiej. Jest też tlenek propylenu niezbędny do wytwarzania polioli. Światowy popyt na tlenek propylenu stale rośnie, a w konsekwencji tego wzrasta także zapotrzebowanie na nadtlenek wodoru, który to przekształca propylen w tlenek propylenu. Używanie nadtlenku wodoru, jako utleniacza zamiast innych opcji prowadzi bowiem do znacznego zmniejszenia ilości produktów ubocznych generowanych przez proces produkcji tlenku propylenu.

Jako lider technologii wytwórczych odnoszących się do samego tylko nadtlenku wodoru, Solvay współpracuje z klientami oferującymi tlenek propylenu, aby w razie potrzeby budować nowe moce produkcyjne typu HP-PO. Nowa kompleks w saudyjskim Jubail pomoże zatem w zaspokojeniu popytu na nadtlenek wodoru na Bliskim Wschodzie.

W latach 2008 – 2016 Solvay podwoił swoje moce produkcyjne w zakresie nadtlenku wodoru za sprawą oddania do użytku wielkich kompleksów bazujących na technologii wysokiej wydajności. Obiekty te powstały w Antwerpii (Belgia), Map Ta Phut (Tajlandia) i teraz właśnie w Jubail (Arabia Saudyjska). Odbiorcami nadtlenku wodoru z tych instalacji Solvay’a są m.in. najwięksi światowi producenci tlenku propylenu, jak BASF i Dow Chemical

Moce produkcyjne fabryki to 300 tys. ton rocznie.

Wyświetlono: 608

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej