Wiadomości - Przemysł gumowy z kraju

Solvay startuje z budową zakładu krzemionki we Włocławku

14.02.2013

Koncern Solvay przystępuje do dużej inwestycji w naszym kraju. Wybuduje we Włocławku zakład krzemionki wysokodyspersyjnej. Koszt: 75 mln zł. Zdolności produkcyjne: 85 tys. ton rocznie.

Wytwarzana w Polsce, na terenie kompleksu przemysłowego Anwilu w Specjalnej Strefie Ekonomicznej, krzemionka wysokodyspersyjna stosowana będzie w produkcji opon energooszczędnych.

- Zakład położony w centralnej Polsce, blisko głównych węzłów energetycznych i nowej autostrady Warszawa - Gdańsk, będzie oferował korzyści logistyczne klientom z Europy Wschodniej i Rosji - zapewnia Tom Benner, prezes Solvay Silica. - Stanowił będzie konkurencyjną platformę dla naszych najbardziej innowacyjnych produktów.

Nowy zakład wyspecjalizuje się w produkcji krzemionki wysokodyspersyjnej najnowszej generacji z serii Zeosil Premium, wykorzystywanej w motoryzacji przy tworzeniu opon energooszczędnych. Opatentowana rodzina krzemionek Premium pozwala o 7% zmniejszyć zużycie paliwa, poprawiając jednocześnie inne właściwości opon. W tej chwili zdaniem przedstawicieli koncernu Solvay istnieje silny popyt na dalsze innowacje krzemionkowe. W 2012 r. nowe przepisy, dotyczące etykietowania opon, aż czterokrotnie zwiększyły zapotrzebowanie na Zeosil Premium.

Koniec budowy fabryki przewidziano na trzeci kwartał 2014 r. Zarówno inwestycja koncernu w naszym kraju, jak i równoległa rozbudowa wydajności zakładu w chińskim Qingdao, pozwolą firmie Solvay zwiększyć o 30% całkowite zdolność produkcyjne w zakresie krzemionki o wysokiej dyspersji.

Wyświetlono: 2322

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej