Wiadomości - Tworzywa sztuczne ze świata

Solvay pozbywa się części biznesu PCW

19.02.2013

Koncern Solvay sprzedaje firmę Indupa, swoją południowoamerykańską jednostkę, która jest odpowiedzialna za produkcję polichlorku winylu.

Solvay jest większościowym udziałowcem spółki Indupa. Teraz jednak postanowił pozbyć się swoich udziałów. Potencjalnym nabywcą ma być największy meksykański koncern chemiczny Mexichem.

Jeśli transakcja pomiędzy obydwiema stronami dojdzie do skutku, to Mexichem stanie się właścicielem dwóch zakładów produkujących PCW. Indupa posiada bowiem instalacje w brazylijskim Santo Andre i argentyńskiej Bahia Blanca. Obydwie są pionowo zintegrowane. Łańcuch wytwórczy nie obejmuje jedynie etylenu. Łączne zdolności produkcyjne firmy w zakresie PCW opiewają na 500 tys. ton rocznie, przy czym na instalację brazylijską przypada 60% całości. Sprzedaż tworzywa przyniosła w 2011 r. Indupie przychody w wysokości 545 mln euro.

Zbycie przez Solvay części biznesu PCW tłumaczone jest nadpodażą tego tworzywa. W samej tylko Europie działa dziewięciu dużych wytwórców polichlorku winylu. Zarządzają oni 30 fabrykami, z których każda dysponuje średnimi zdolnościami wytwórczymi na poziomie 200 tys. ton rocznie.

Solvay jest w posiadaniu ok. 27% udziałów w europejskim rynku PCW, co daje mu drugą pozycję w gronie największych europejskich producentów. Liderem jest Kerling z udziałem 29%. Na miejscu trzecim i czwartym plasują się odpowiednio z udziałem 14% i 12%, firmy Kem One oraz Vinnolit.

Wyświetlono: 1168

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej